ОВА ЛИ Е МОЌНОТО НАТО? ПО МАКРОН И ФОН ДЕР ЛАЈЕН ЌЕ БАРА СИ ЏИПИНГ ДА ГО УБЕДИ ПУТИН ДА ЈА ЗАПРЕ ВОЈНАТА

Макрон го повика кинескиот претседател „да ја вразуми Русија“

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во Пекинг го повика кинескиот претседател Си Џинпинг да дејствува врз Русија за да ја запре војната во Украина.

„Руската агресија во Украина и нанесе удар на меѓународната стабилност“, рече Макрон, стоејќи со кинескиот претседател пред Големата сала на народот, пред нивниот состанок.

„Знам дека можам да сметам на вас да размислувате со Русија и да вратите сè на преговарачка маса“, рече Макрон.

Посетата на Макрон на Кина со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен доаѓа по години на затегнати односи меѓу Европа и Кина во врска со низа прашања, вклучително и застој во инвестицискиот договор, критики за транспарентноста на Кина во врска со пандемијата „Ковид-19“ и неподготвеноста на Пекинг да ја осуди Русија поради инвазијата на Украина.

Говорејќи вчера пред новинарите по неговото пристигнување, Макрон рече дека Европа мора да се спротивстави на намалувањето на трговските и дипломатските врски со Кина и да го отфрли она што некои го нарекоа „неизбежна спирала“ на тензии меѓу Кина и Западот.

Фон дер Лејен ќе се сретне со Си подоцна во текот на денот, пред трилатералните разговори во вечерните часови.

Пред средбата со Си, Макрон разговараше со премиерот Ли Кечијанг.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа