Макрон дојде кај Кси да моли за помош, а наместо тоа го изнервира: „Воздивнуваше…“

<p>Емануел Макрон и Кси Џинпинг</p>

 

Кинескиот претседател Си Џинпинг не покажа знаци на промена на ставот за руската војна против Украина по разговорите со францускиот колега Емануел Макрон во четвртокот.

На вториот ден од државната посета на Макрон на Кина, Кси го задржа буквално својот став за руската инвазија на Украина, велејќи дека „сите страни“ имаат „разумни безбедносни грижи“ и не навести дека ќе го искористи своето влијание за да помогне да се стави крај на конфликтот. , оценува влијателниот портал Политико .

„Кина е подготвена да и се придружи на Франција во апелирањето до меѓународната заедница да остане рационална и смирена“, рече кинескиот лидер за време на прес-конференцијата во Големата народна сала во Пекинг. „Мировните преговори треба да продолжат што е можно поскоро, земајќи ги предвид разумните безбедносни грижи на сите страни во врска со Повелбата на ОН… барајќи политичко решение и градење балансирана, ефективна и одржлива европска безбедносна рамка“, рече тој. .

Францускиот претседател пристигна во Кина во средата со надеж дека ќе ја повика Кина да го искористи своето влијание врз Кремљ за да го прекине конфликтот и да го принуди Пекинг да се чисти од заканата на Москва за распоредување нуклеарни ракети во Белорусија.

Но наместо тоа, Макрон и Кси поминаа час и половина во билатерални разговори што еден функционер од Елисејската палата ги опиша како „искрени и конструктивни“, пред да потпишат неколку договори – вклучително и оној за продажба на авиони Ербас – и културна соработка. За време на церемонијата на потпишување на договорот, сите кинески министри и деловни директори длабоко му се поклонија на Кси пред тој да го потпише договорот со гостите од Франција.

Но, во пропустот на протоколот забележан од членовите на придружбата на Кси, Макрон зборуваше околу двојно подолго од неговиот домаќин за време на прес-конференцијата.

Откако ги прочита неговите внимателно формулирани забелешки гледајќи директно напред, Кси изгледаше нестрпливо и вознемирено понекогаш додека Макрон продолжи да зборува. Кси зеде неколку длабоки вдишувања и изгледаше непријатно додека Макрон директно му се обраќаше и зборуваше за војната во Украина и нивната заедничка одговорност за одржување на мирот.

Тонот на разговорот беше сосема спротивен на атмосферата на церемонијата на потпишување, која веднаш претходеше на „прес-конференција со комунистички карактеристики“, каде што двајцата лидери не одговараа на прашањата на новинарите.

На конференцијата Макрон апелираше до Кси експлицитно да ја осуди руската агресија врз Украина. „Да се ​​зборува за мир и стабилност значи да се зборува за војната што Русија ја водеше против Украина. Дадовте неколку важни коментари. Ова е војна која не вклучува сите нас бидејќи членка на Советот за безбедност одлучи да ја прекрши повелбата на ОН. Ние не може да го прифати тоа“, рече тој. Макрон

Тој, исто така, ја осуди руската закана да стационира нуклеарно оружје во Белорусија како неусогласена со меѓународните нуклеарни договори.

Кси, пак, зборуваше за потребата завојуваните страни да ги „заштитат жртвите, вклучително и жените и децата“, зборови што доаѓаат откако Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин за неговата улога во нелегалниот трансфер. на украинските деца во Русија. Сепак, Кси не ја спомна Русија во тие коментари.

Во четвртокот, Кси разговараше со Макрон и со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен , која Макрон ја покани да покаже европско единство, но таа нема да учествува на многу настани меѓу лидерите на Кина и Франција.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа