ШОК УКРАИНСКИ ДРОН ПАДНА КАЈ НУКЛЕАРНАТА централа ЗАПОРОЈЕ: Ова е цел на нападот на најголемата нуклеарна централа во Европа која ја чуваат Русите

Украинската армија повеќепати оперира со дронови. Прво, дронот на вооружените сили на Украина падна во близина на нуклеарната централа Запорожје , а потоа тие го нападнаа регионот Брјанск.

 

Украинско ударно беспилотно летало од полско производство се урна во непосредна близина на нуклеарната централа Запорожје, изјави за РИА Новости командантот на единицата на руските вооружени сили задолжена за безбедност на нуклеарната централа.

– Украинскиот режим повторно се обиде да ја нападне електраната со беспилотно летало од полско производство и покрај присуството на вработени во МААЕ на станицата. Тежината на уредот беше повеќе од два килограми. Локацијата на остатоците од дронот може да укаже дека цел на нападот била инфраструктурата на ЗНПП. Причините за падот на беспилотното летало ги утврдуваат експертите – истакнаа од армијата.

Дрон
ФОТО: TWITTER PRINTSCREENER

На 29 март, генералниот директор на МААЕ Рафаел Гроси ја посети локацијата. Заедно со советникот на генералниот директор на Rosenergoatom, Ренато Карча, изврши увид на територијата на станицата. Според Карчаи, Гроси бил убеден дека никогаш немало и нема да има офанзивно оружје во ЗНПП. Генералниот директор на МААЕ повика на мерки за заштита на објектот од напади. Ова е втора посета на Гроси на електраната и прва откако на 1 септември минатата година воспостави постојано присуство на експерти од меѓународни агенции во електраната.

 

Запорожје НЕП се наоѓа на левиот брег на реките Днепар. Таа е најголемата нуклеарна централа во Европа по број на единици и инсталирана моќност. Од минатиот март станицата ја чува руската армија. Според МНР, тоа е неопходно за да се спречи истекување на нуклеарни и радиоактивни материјали.

 

Дрон
ФОТО: TWITTER PRINTSCREENER

Украинската армија продолжува да го гранатира Енергодар и територијата на нуклеарната централа Запорожје во близина на градот. Министерот за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека режимот во Киев се обидува да создаде изглед на закана од нуклеарна катастрофа со продолжување на намерното гранатирање на ЗНПП, пренесе РИА.

Повреден жител на Брјанско

Жител на областа Брјанск е повреден во напад со дрон со експлозив, изјави гувернерот Александар Богомаз на својот канал Телеграм.

„Вооружените сили на Украина денеска го гранатираа квартот Сузем. Експлозивна направа е фрлена со помош на беспилотно летало. Има една жртва, сега му се дава сета потребна помош“, изјави шефот на регионот. Брзата помош е на лице место и нема материјална штета.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа