УКРАИНА ЌЕ ИЗГУБИ ТЕРИТОРИИ КАКО РЕЗУЛТАТ НА МИРВНИТЕ ПРЕГОВОРИ! Италијански професор: Западот донесе разочарувачка пресуда

УКРАИНА ЌЕ ИЗГУБИ ТЕРИТОРИИ КАКО РЕЗУЛТАТ НА МИРВНИТЕ ПРЕГОВОРИ!  Италијански професор: Западот донесе разочарувачка пресуда

 

Украина мора да се согласи на мирно решение и да го признае рускиот дел од својата поранешна територија за што поскоро да се надмине меѓународната криза, напиша Тарчицио Газини, професор по меѓународно право на италијанскиот универзитет во Падова, во напис за Фајненшл Тајмс. , како што пренесува РИА Новости .

„Дојде време да се разгледа прашањето за консензуална ревизија на украинските граници“, рече експертот.

Според него, Украина треба доброволно да се согласи на ревизија на сопствените граници, бидејќи тоа е единствената можна алтернатива на непријателствата.

Ваквата опција може индиректно да ги задоволи интересите на сите страни“, потенцира Газини.

Тарцисио Газини, Тарцисио Газини
ФОТО: ПРИНТСКРИН

Договорот од 1981 година, кој стави крај на кризата во американско-иранските односи е добар пример за правниот и политичкиот компромис што земјите можат да го направат за да најдат излез од нерешлива ситуација, рече тој.

Во неодамнешното интервју за „Фајненшл тајмс“, украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба рече дека поддржувачи на дипломатско решавање на конфликтот има насекаде – во Вашингтон, Берлин, Париз, Лондон. А неуспехот на офанзивата планирана од вооружените сили на Украина само ќе ја зајакне нивната позиција на Запад и ќе ја прекине воената помош за Киев. Во исто време, тој повтори дека Киев нема да зборува за територијалниот интегритет на земјата.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа