Војската на 53-та бригада на вооружените сили на Украина соопшти дека бригадата се приближува до катастрофална ситуација, повеќе од половина од бригадата се убиени или исчезнати без трага.

 

Во недостаток на муниција и оружје, тие бараат Залужни итно да ги повлече остатоците од бригадата од фронтот, бидејќи немаат сила да ги одбијат нападите на руската армија.

 

Други украински војници коментираа на снимката:

 

„Ова видео е испратено од нашите момци од Авдеевка. Искрено, страшно е да се гледа. Нашите бранители се во искрено непристојна состојба. Многу се надевам дека ова видео, како и десетици други, ќе го види военото раководство на земјата и ќе ги казнат виновниците. Во меѓувреме, држете се момци…“

Воздухопловните сили продолжија да напаѓаат области на концентрација и важни објекти на непријателот.

Ова го соопшти Генералштабот на вооружените сили на Украина, информатор UNIAN. Поконкретно, авијацијата на одбранбените сили извршила осум удари за 24 часа врз областите на концентрација на персонал и воена опрема на руските сили.

Ракетните и артилериските единици погодија една област за концентрација на жива сила, еден команден пункт и две други важни непријателски цели.

Во правец на Доњецк, единиците на Јужната група на руските вооружени сили уништија не само повеќе од 200 противници, туку и опремата на вооружените сили на Украина со воздушен и артилериски напад.

Меѓу нив имало и три турски оклопни транспортери „Кирпи“, пренесува портпаролот на Министерството за одбрана Игор Конашенков, цитиран од светските изданија.

„Над 210 украински војници и платеници, три оклопни транспортери „Кирпи“ од турско производство, три оклопни борбени возила, четири автомобили, три пикап камиони и една хаубица „Мста-Б“ се уништени во еден ден“, ги наброја Конашенков загубите на вооружените сили на Украина во насока Доњецк.

Оклопни транспортери „Кирпи“.

Претставникот на Министерството за одбрана на Русија истакна дека воената група „Восток“ ги погодила украинските единици во правците Јужен Доњецк и Запорожје.

Загубите на ВСУ во овие области на војната изнесуваат 40 лица, две оклопни возила, три пикап камиони, хаубица Д-30 и хаубица Д-20.

Покрај тоа, во Доњецката Народна Република и Запорожјската област, руските војници ликвидираа две диверзантско-разузнавачки групи на украинските вооружени сили.