ПУТИН Е МРТОВ ЧОВЕК КОЈ ШЕТА: Поранешен агент на ЦИА убеден дека ќе биде УБИЕН или СУДЕН, бидејќи бројот на жртвите е НЕПРИФАТлив

ПУТИН Е МРТОВ КОЈ ШЕТИ: Поранешен агент на ЦИА убеден дека ќе биде УБИЕН или СУРТЕН, бидејќи бројот на жртвите е НЕПРИФАТлив

 

Поранешен шеф на ЦИА верува дека рускиот претседател Владимир Путин би можел да биде „мртовец што оди“, бидејќи стапката на жртви што ја претрпеа војниците во војната во Украина ги згрозува неговите воени лидери.

 

Во ексклузивното интервју за The Sun, Џејмс Олсон, поранешниот шеф на контраразузнавачката служба на ЦИА, објасни зошто мисли дека рускиот претседател или ќе биде убиен или соборен ако остане на власт.

„Воопшто не оди добро. Верувам дека Путин сега е во ситуација без победа“, изјави Олсон за The Sun.

 

„Ако Путин остане на власт, тоа ќе биде долга војна бидејќи тој нема да се откаже – но мислам дека Путин нема да остане на власт“. Верувам дека ќе биде отстранет од власта“, рече тој.

 

Олсон – кој служеше во ЦИА повеќе од 30 години и доби бројни медали – рече дека верува дека поради огромните загуби на животи што ги претрпеа руските војници, има „силно противење на Путин“ во војската и меѓу руските олигарси.

 

Бахмут
ФОТО: АП

Олсон заклучи дека ќе заврши војната доколку Путин биде соборен со востание. Тој не ја отфрли најдраматичната опција во оваа можност, велејќи: „Мислам дека Путин ќе биде зачнат. Не би исклучил атентат“.

 

Олсон верува дека генералите на Путин се „згрозени“ од залудноста и масакрот на борбите во Украина. Според извештајот на Центарот за стратешки и меѓународни студии објавен во февруари, меѓу 60.000 и 70.000 руски војници загинале на бојното поле во Украина од почетокот на војната.

 

Тековната битка за градот Бахмут во источна Украина се претвори во „фестивал на масакрот“ за руските сили, изјави американскиот генерал Марк Мили, претседател на Здружениот генералштаб, пред Комитетот за вооружени служби на Претставничкиот дом оваа недела.

Олсон рече дека незадоволните воени лидери би можеле да бидат изворот на бунтот против Путин.

„И ако го сторат тоа, јас го гледам Путин како мртов човек кој оди. Тој не би го преживеал тоа. Мислам дека Путин е поверојатно да биде елиминиран отколку воен пораз“, рече Олсон.

„Јас сум оптимист бидејќи мислам дека луѓето кои ќе бидат мотивирани да го елиминираат Путин ќе го направат тоа од вистински причини, дека сакаат да ја спасат Русија“, рече Олсон, додавајќи дека Русија би имала „светла иднина“ доколку Путин не беше. т ја води земјата.

Други воени експерти, исто така, сугерираат дека Путин можеби нема да се откаже од контролата или да ја заврши војната во скоро време, и покрај високите стапки на жртви на двете страни од конфликтот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа