Шефот на кабинетот на претседателот Андриј Јермак го објави нападот во својата Телеграма.

„Непријателот изврши ракетен воздушен напад врз градот Авдеевка. Првата ракета ја погоди управната зграда, а втората погоди и инфраструктурен објект“, рече тој.

 

фото: t.me/ermaka2022

Според него, луѓето се засолниле во прифатилишта, па нема жртви и повредени.

Како што објави UNIAN, според Генералштабот на вооружените сили на Украина, украинската војска одбила повеќе од 50 напади на руските напаѓачи тој ден.

фото: t.me/ermaka2022

Утрото на 1 април, Генералштабот ги објави четирите најжешки дестинации во источна Украина. Станува збор за борби во областите Белогоровка, Бахмут, Авдеевка и Маринка.

На 31 март напаѓачите со артилерија ја гранатираа Авдиивка, при што загинаа две лица, од кои едното дете родено во 2022 година. Повредени се уште две лица.

Денеска во градот останаа околу 1,9 илјади жители, нивната евакуација продолжува. Заклучно со 2020 година во градот живееле околу 32,5 илјади луѓе, кои биле згрижени, така што немало жртви и повредени.

Како што објави UNIAN, според Генералштабот на вооружените сили на Украина, украинската војска одбила повеќе од 50 напади на руските напаѓачи тој ден.

Утрото на 1 април, Генералштабот ги објави четирите најжешки дестинации во источна Украина. Станува збор за борби во областите Белогоровка, Бахмут, Авдеевка и Маринка.

На 31 март напаѓачите со артилерија ја гранатираа Авдиивка, при што загинаа две лица, од кои едното дете родено во 2022 година. Повредени се уште две лица.

Денеска во градот останаа околу 1,9 илјади жители, нивната евакуација продолжува. Заклучно со 2020 година во градот живееле околу 32,5 илјади луѓе, кои биле згрижени, така што немало жртви и повредени.
Според него, како што пренесува UNIAN, според Генералштабот на вооружените сили на Украина, украинската војска одбила повеќе од 50 напади на руските напаѓачи тој ден.

Се известува дека утрото на 1 април, Генералштабот уби околу 100 украински војници во насока Краснолиманск на линијата на фронтот.

Во саботата, на 1 април, руското Министерство за одбрана соопшти дека во изминатите 24 часа руската војска од групата сили „Центар“ уништила до сто војници на вооружените сили на Украина во насока Краснолиманск. Според агенцијата, руските војници користеле артилерија, тешки системи за фрлање пламен и авиони во нападот врз украинските единици лоцирани во близина на населбите Червона Диброва во Луганската Народна Република и Терна во Народна Република Доњецк.

Покрај тоа, се наведува дека вооружените сили на Украина изгубиле една хаубица Д-30, три возила и две оклопни борбени возила како резултат на руските воени напади.

Оваа вест доаѓа по информациите дека до 85 војници на вооружените сили на Украина биле ликвидирани еден ден претходно во областа Краснолимански. Тогаш беше објавено дека украинските војници биле гаѓани од авиони за напад и артилерија на Централната група руски војници во зоната на „специјалната операција“.

Со оглед на високата концентрација на украинските сили овде, постои претпоставка дека вооружените сили на Украина планирале контранапад на линијата Сватово-Кремењаја.