Ајде да видиме дали македонскиот јазик е од 45-та! Протече документ од 1927 година во кој македонскиот јазик е рангиран како најблизок на кирило-методиевското писмо

No photo description available.

Македонскиот најблизок до првичниот кирило-методиевски јазик.
Николлй Дурново – ‘Введение в Историю Русского Язика’, част 1, Брно 1927 година
No photo description available.
All reactions:

Dunek Makedonski, Marjan Trajkovski and 7 others

2 shares
Like

Comment
Share
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа