ЌЕ СЕ ИЗВИНИ ЛИ НЕКОГАШ БРИТАНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ ЗА ОВА? СОЛЗИТЕ НА МАЈКИТЕ ОД ПОЗДИВИШТА -1948

СОЛЗИТЕ НА МАЈКИТЕ ОД ПОЗДИВИШТА -1948
По бомбардирањето на селото Поздивишта, костурско, Егејска Македонија, од воената авијација на Велика Британија и на грчките монархо фашисти, пролетта 1948 година, на камбаната Св, Петка во селото се искачиле девојчињата Фана Мартинова, Лена Миљова, Милка Дамовска и Ксантипа
Кирова и запеале:
„Збогум мајко, збогум татко, збогум мили роднини, јас одам на далечен крај”.
Многу мајки собрани на сретсело слушале и плачеле. (с.с. Белешка, сведоштва)
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа