Според официјалниот претставник на Министерството за одбрана на Руската Федерација, генерал-полковник Игор Конашенков, руските сили за воздушна одбрана за прв пат собориле тактичка ракета „Гром-2“ на Вооружените сили на Украина (ВСУ). 

Пријавено е и пресретнување на три ракетни системи HIMARS, како и уништување на два украински беспилотни летала во Доњецката Народна Република (ДНР), пишуваат странските агенции.

 

„Во текот на денот во Доњецката Народна Република (ДПР) беа уништени една оперативно-тактичка ракета „Гром-2“, три салво-ракетни системи „ХИМАРС“ и два украински беспилотни летала“, прецизираше Игор Конашенков на брифинг на Министерството за одбрана.

Која точно била целта на украинската војска не е познато, но ова е прв познат случај на употреба на вакво оружје. Во исто време, веќе се појавија информации дека Украина започнала со производство на ракети за вакви комплекси во соседна Полска. Ова покажува дека вооружените сили на Украина ќе продолжат да удираат со ова оружје.

OTRK Grom-2 е оперативно-тактички ракетен систем развиен во Украина и во сопственост на Вооружените сили на Украина. Комплексот е развиен врз основа на странски технологии и вклучува проектили со долг дострел.

Може да се користи за ангажирање на копнени цели и противничка противвоздушна одбрана. Според официјалните податоци, ракетниот систем има дострел до 280 километри и може да се користи за удари на различни објекти на непријателска територија, вклучително и инфраструктура и станбени области.

Дека конфликтот меѓу Русија и Украина се вжештува покажуваат настаните што се случија во изминатите 24 часа.