Орбан му објави на целиот свет како ЕУ се подготвува да испрати војници во Украина

Европската унија стана провоена институција и антитеза на мнозинството граѓани кои сакаат прекин на огнот и почеток на мировни преговори, рече унгарскиот лидер.

 

Заканата од нова светска војна е многу реална и тоа не е претерување, изјави Виктор Орбан во опширното интервју за унгарското радио „Кошут“ . Според него, во ЕУ се разговара за испраќање војници во Украина и дека тоа претставува ризик од директна конфронтација со Русија.

 

Унгарскиот премиер рече дека Западот испраќа сè помоќни вооружени системи во Украина за да ги продолжи непријателствата против Русија и затоа Третата светска војна повеќе не е „некое книжевно претерување“. „Сега ова е реална опасност“, нагласи Орбан.

 

Лидерот на Фидес истакна дека „европските лидери веќе тивко разговараат за тоа дали земјите од Европската унија би можеле да испратат некои мировни трупи во Украина“. „Тоа би било преминување на црвената линија“, предупреди тој.

 

„Блиску сме до преминување на црвената линија“, рече Орбан, но не прецизираше за кои војници станува збор и кои земји-членки на ЕУ се подготвени да разговараат за ова прашање.

 

„Безбедноста на Унгарија е загрозена поради ризиците од ескалација на непријателствата во Украина“, додаде тој. „Заканата од светска војна не е книжевна хипербола. Таа е вистинска опасност во моментов“, додаде Орбан.

 

Унгарскиот премиер истакна и дека бројот на земји „поддржувачи на мирот, а не на војната, не се зголемува“. Целите за прекин на огнот и организирање на мировни преговори не се постигнати. И поголемиот дел од европските земји продолжуваат да испраќаат сè позначајна воена помош за Украина.

По повод зборовите на унгарскиот премиер, УНИАН потсетува дека полскиот премиер Матеуш Моравјецки во март 2022 година објави дека во Европската унија пораснала поддршката за воведување мировни сили во Украина.

Орбан истакна дека Украина добива се повеќе тешко вооружување:

„По нашиот последен состанок (на радиото) имаше самит на ЕУ на кој присуствуваа европските шефови на влади и држави. Нема сомнеж дека војната станува се покрвава и брутална, бројот на жртви од двете страни е над сто илјади.Меѓутоа, бројот на земји кои застанаа на страната на мирот наместо војна не се зголеми“, не се согласува шефот на унгарската влада.

Според него, Европејците сакаат прекин на огнот и почеток на мировни преговори, но тоа не допира до ушите на политичките лидери. Повеќето од нив сè уште беа за војна и испраќање сè повеќе оружје во Украина.

„Прво ни треба прекин на огнот. Од тука треба да почне, одовде се може да се случи“, најави Орбан, кој смета дека тоа е во интерес на двете завојувани страни.

Според него, позицијата на Унгарија е во согласност со „светското мнозинство, глобалното мнозинство, иако е малцинство во Европа“.

Унгарскиот премиер смета дека мнозинството европски земји талкаат по прашањето за војна и изјави дека унгарската левица е за војна, бидејќи ја пропуштила шансата да застане на страната на мирот.

„Партиите кои го поддржуваат војната и се заканија на Европската унија, од која очекуваме две работи. Првата е да има траен мир. Така што ризикот од војна е низок. Самата унија стана провоена институција. Другата е да се одржи постигнатото ниво на просперитет“, истакна тој.

За жал, војната и санкциите ја уништуваат европската економија“, ги повтори своите тези Орбан.

По прашањето за Русија и санкциите, политичарот смета дека Русите не ја кажуваат вистината. Веродостојноста на економските податоци од Русија отсекогаш била сомнителна и во време на војна не може да се очекува од нив да ја кажат вистината, а според Орбан не ја прават.

Според премиерот, не може да се очекува завојуваните страни да ја кажат вистината додека се борат за своите животи. Кога ќе погледнам во Иран, се чешам со главата бидејќи со години слушам дека иранската економија ќе колабира, додаде Орбан.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа