АЛБАНСКИ ПРОВОКАТОРИ ГО НАПАДНАА НОВАК ЃОКОВИЌ: Им пречеше што ги поддржа навивачите на Звезда и скандираше – КОСОВО Е СРБИЈА!

 

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ беше нападнат од албански провокатори од Косово и Метохија.

 

Новак Ѓоковиќ
ФОТО: СТАРСПОРТ/ПЕЃА МИЛОСАВЉЕВИЌ

Неколкуминутното скандирање на навивачите на Црвена звезда „Косово е Србија“ за време на натпреварот против Валенсија во Евролигата, и пречеше на албанската твитер заедница од Косово и Метохија. Посебно тоа што Новак Ѓоковиќ ги поздрави навивачите на Црвена звезда по жестокото скандирање на Дели.

 

Овој потег на Ѓоковиќ ги воодушеви сите во Србија, но наиде на излив на гнев кај албанските навивачи од Косово и Метохија. На овој меч Новак се измеша со навивачи, а еден од нив почести бидејќи му најде важна тениска карта.

 

Еден од нив напиша дека Ѓоковиќ „кренал тупаница за поддршка на застрашувачките шовинистички антикосовски скандирања за време на кошаркарскиот натпревар“, што секако ги изнервирало српските навивачи.

– Неодамна изјави дека решил да му „прости“ на НАТО за интервенцијата против „геноцидниот режим на Милошевиќ“ – напиша еден од албанските твитерџии, со приложено видео на кое Ѓоковиќ гласно скандира со навивачите за Косово како неотуѓив дел од Србија. Според меѓународното право и сите повелби на Обединетите нации и Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН.

Новак Ѓоковиќ
ФОТО: СТАРСПОРТ/СРЃАН СТЕВАНОВИЌ

Жестоката дебата се водеше на Твитер, а главна тема беше Новак Ѓоковиќ, кој по мечот на Црвена звезда отпатува за Монте Карло каде наскоро ќе ја започне тениската сезона на земјени турнири.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа