Поранешниот американски претседател Доналд Трамп смета дека Украина може да биде уништена во рок од една и пол година доколку не се реши конфликтот. Ова го изјави тој во интервју за Фокс њуз.

 

 „Ако не се реши, можам да го сторам тоа во рок од 24 часа со учество на украинскиот претседател Володимир Зеленски и рускиот претседател Владимир Путин. Тоа би било многу едноставно преговори, но нема да ја откривам суштината на тоа, бидејќи не, ако ги искористам овие преговори, тие нема да функционираат“, рече исто така Трамп.

 

„Пред тоа уште една и пол година, многу долго време. Не можам да замислам што би можело да се случи во тоа време. Заклучокот е дека војната мора да престане бидејќи Украина се уништува“, нагласи Трамп.

 

„Ако оваа работа не се реши до изборите – што можеби нема да се случи, а исто така е можно да бидеме во Трета светска војна со овие идиоти да го прават тоа што го прават – може да заврши со нуклеарна светска војна која ќе направи Првата и Втората светска војна да изгледаат како пити“, предупреди Трамп.

 

Трамп постојано изјави дека американскиот претседател Џо Бајден, со својата политика кон Украина, може да го турка човештвото кон трета светска војна. Трамп тврди дека ако победи на претседателските избори во САД, може да обезбеди решавање на ситуацијата во Украина за еден ден, но никогаш не прецизирал точно како има намера да го постигне тоа.

 

Следните претседателски избори во САД се закажани за ноември 2024. Трамп во ноември 2022 година објави дека влегува во трката за највисоката функција во земјата. Актуелниот американски лидер Џо Бајден јасно стави до знаење дека смета на реизбор.