ДЕЕЦ НА ВМРО ЈА РАСКЛИНКА БУГАРСКАТА ПРОПАГАНДА! : – Тргнете ги Македонците од Бугарија, и таму ќе останат само „Татари“.

May be an image of 1 person and text that says 'Macedonia: True Endless Story. тргнете ги македонците од бугарија, и таму ke останат само татари. -дане поповски, вмро, анти-угосдовенбореца борец независна македонија'

Бугарите наци-шовинсти секојдневно трубат дека, наводно – „македонизмот е дело на Коминтерната“, а анти-југословените биле свесни „Бугари“. Секако, тоа е лага.
Анти-југословените, борците за независна Македонија и послевоените ВМРО групации не биле про-бугари и бугарофили!
Дане Поповски е еден од преживеаните во хајката против Македонците – сепаратисти во Југославија. Во една прилика, рекол: – Тргнете ги Македонците од Бугарија, и таму ќе останат само „Татари“.
Со една реченица, Дане ја сруши цела бугарска пропагандна конструкција.
ЗАБЕЛЕШКА: Самиот исказ за Бугарите – „Татари“, според многумина, можеби е шовинистички. Не поддржуваме шовинизам и ксенофобија од никаков вид и облик. Но, Дане Поповски јасно докажува дека анти-југословените сепаратисти и сите искрени вмровци не биле пробугарски настроени. —–/
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа