Вештачката интелигенција лажни вести. Фотографиите на кои се гледа апсењето на Доналд Трамп се покажаа во центарот на скандал. Тие се реални, но не и реални, објави БНТ.

Тие се генерирани од вештачка интелигенција и дистрибуирани на социјалните мрежи од Елиот Хигинс, кој е основач на групата истражувачки новинари „Белингкет“ и колега на Христо Грозев.

 

Сето тоа ја зголемува нивната популарност со скокови и граници, а во негативно време достигнуваат до 5 и пол милиони луѓе. И не само тоа – идејата веќе стана вирална и по „апсењето“ на Трамп. Иновација која ја замаглува границата помеѓу фактите и дезинформациите со оправдување на сатирата.

 

Хигинс ја објави снимката наводно „на шега“ на Твитер, но само два дена подоцна таа собра милиони прегледи. Иако во коментар на својата објава напиша дека ова се „фотографии од апсењето на Трамп додека го чекаме неговото вистинско апсење“, тие се толку реални што навистина можат да не измамат.

 

 

Во исто време, самиот Трамп предупреди на „смрт и уништување“ доколку биде обвинет како дел од истрагата за перење пари на Сторми Даниелс, пишува Newsweek.

Во објавата на Truth Social, Трамп негираше каква било грешка, напаѓајќи го окружниот обвинител на Менхетен, Алвин Брег, поради силните индикации дека е неизбежно потенцијално историско апсење.

„Каква личност може да го обвини поранешниот претседател на Соединетите држави, кој доби повеќе гласови од кој било актуелен претседател во историјата и е водечки кандидат за номинација на Републиканската партија, за криминал кога сите знаат дека нема, а исто така се знае дека потенцијалната смрт и уништување во таквото лажно обвинение може да биде катастрофално за нашата земја?“ напиша Трамп.

“Зошто и кој би направил такво нешто? Само изрод и психопат кој навистина ги мрази САД!” Трамп исто така вели.

Во посебен пост на Truth Social во четвртокот, Трамп посочи дека може да има „години на омраза, хаос и превирања“ доколку тој биде уапсен како дел од истрагата за Брег.

Во понеделникот наутро пред Кривичниот суд на Менхетен беа поставени барикади како мерка на претпазливост по претходните повици на Трамп до неговите приврзаници да протестираат во вторник.

Полицијата и другите функционери во Њујорк, исто така, се подготвуваат доколку Трамп доброволно им се предаде на властите доколку биде обвинет, вклучително и затворање на улици и распоредување дополнителни полицајци низ градот.