ПОРАДИ ЦРТАЊЕТО НА МАЛАТА МАША, УЧИЛИШТЕТО ВЕДНАШ ЈА ПОВИКИЛЕ ПОЛИЦИЈАТА! Против таткото, девојчето во домот и соседите во страв е отворена истрага (ВИДЕО)

ПОРАДИ ЦРТАЊЕТО НА МАЛАТА МАША, УЧИЛИШТЕТО ВЕДНАШ ЈА ПОВИКИЛЕ ПОЛИЦИЈАТА!  Против таткото, девојчето во домот и соседите во страв е отворена истрага (ВИДЕО)

Во центарот на рускиот град Јефремов има ѕид покриен со слики од војна. На нив има големи фотографии од руски војници кои држат оружје, а насекаде има буквите „З“, симболот на таканаречените „Специјални воени операции“ во Украина .

Овој ѕид претставува патриотска слика на руската инвазија на Украина . Меѓутоа, во овој град, кој се наоѓа на околу 320 километри јужно од Москва, ќе најдете друга слика од војната во Украина која е сосема поинаква од претходната.

Олга Подолскаја, заменик во градското собрание, на новинарот на Би-Би-Си му покажа фотографија од детски цртеж . На него стои украинско знаме. На едната страна пишува „Слава на Украина“, додека на другата страна има руско знаме и натпис „нема војна“. На него има и девојка и нејзината мајка, кои решително се соочуваат со двете ракети кои доаѓаат на патот.

Цртежот беше нацртан во април минатата година од 12-годишната Маша Москаљева. Нејзиниот татко Алексеј се обратил до властите за совет, бидејќи училиштето повикало полиција кога го виделе цртежот.

„Полицијата почна да ги истражува неговите социјални мрежи. Рекоа дека на лош начин ја воспитува ќерка си“, вели Олга.

Самохраниот татко Алексеј беше казнет со 30.000 рубли (околу 415 долари) за дискредитација на руските вооружени сили за антивоени објави на Интернет. Против него беше покрената кривична постапка пред неколку недели и сега му се заканува затворска казна.

Тој во моментов е во домашен притвор во Јефремов, а неговата ќерка Маша е испратена во дом за деца. На Алексеј во моментов не му е дозволено ниту да зборува на телефон.

“Никој не ја видел Маша од 1 март, иако се обидовме да контактираме со домот за да дознаеме како е. Руските власти сакаат сите да ја следат истата линија. Никој не смее да има свое мислење. Ако не се согласувате со што некој мисли, тогаш не треба да ги читате нивните објави на социјалните мрежи. Но, тие луѓе не треба да ги ставате во притвор и да ги носите нивните деца во нивните домови“, објаснува Олга.

На новинарот на Би-Би-Си не му беше дозволено да разговара со него. Според правилата за куќен притвор, дозволен е контакт само со адвокат, инспектори и вработени во правосудството. Неговите соседи се воодушевени од се што се случило со ова семејство.

Од 1 март ништо не се знае за Маша

„Таа е добра девојка, никогаш не сум имал проблем со нејзиниот татко. Но, се плашам да кажам што било “, изјави неговата сосетка Анџелина на новинарката.

Една помлада жена предложи да се соберат потписи за поддршка на Алексеј. Не сакала да каже што мисли за случајот бидејќи се плашела од последиците.

Новинарот се обидел да го посети училиштето кое го пријавило таткото на Маша, но им бил забранет влез. Ниту управата на училиштето не одговорила на неговите повици и мејлови. Кога ќе ја посетите веб-страницата на училиштето, веднаш наидувате на фотографијата на ѕидот од почетокот на текстот. Ова училиште лани во октомври го посетија руски војници кои се вратија од Украина.

Во говорот на тој ден, директорката на училиштето Лариса Трофимова рече дека секој верува во својата татковина и дека тоа никогаш не може да биде погрешно. Во меѓувреме, Алексеј се бори да не го изгуби старателството над Маша.

Неговите поддржувачи и новинари се собираат во локалната судска зграда. Градскиот совет за малолетници презема правни мерки за официјално да ги ограничи родителските права на Алексеј. Алексеј иако сакал, не смеел да дојде на суд бидејќи е во домашен притвор иако се работи за негово дете. Во ходникот на судницата, активист разви плакат со натпис: „Врати ја Маша на нејзиниот татко!“ Службеникот и рекол да го остави.

Една од поддржувачите на Алексеј, Наталија Филатова, смета дека приказната за семејството Москаљов соодветно ќе покаже како се третираат неистомислениците во Русија.

„Нашиот Устав вклучува право на слобода на говор, слобода на совест, целосна слобода на граѓаните да го изразат своето мислење. Но сега ни е забрането да го правиме тоа“, рече таа.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа