Сфаќате дека нашите животи се во раце на дилетанти, незналици, полуписмени, синови и ќерки на мама и тато со купени дипломи, лигуши кои преку партијата добиле дипломи за лекари, судии, полицајци, дипломи по етнички клуч…од нашето племе немаме кардиолог, ова дете мора да го вработите како кардиолог

Умреа девојче од инфузија. Била дијабетичар и дале гликоза
Не е првпат. Пред некој месец умреа момче од вадење заб во Штип. Кретенот му вадел заб на тврд оток. И сепса.
Дилетантизмот е заштитен знак во медицината кај нас..
Направиле нешто обратно. Ко на чоек што има притисок двеста да му дадеш пет вијагри и да му речеш, клецај.
Ко да распалиш скара во авион на 10.000 метри.
Ко механичар папучата за гас да ја поврзе со кочницата.
А бе грешка. Се случува. Не бе, за вакви грешки се оди во прдекаана. Паѓаат министри и влади.
Сфаќате дека нашите животи се во раце на дилетанти, незналици, полуписмени, синови и ќерки на мама и тато со купени дипломи, лигуши кои преку партијата добиле дипломи за лекари, судии, полицајци, дипломи по етнички клуч…од нашето племе немаме кардиолог, ова дете мора да го вработите како кардиолог. Точка.
Учителка со диплома фатена како дилала дрога на улица. Е добро де, не дилала на часови, надвор дилала. Ама и самата шмркала кока нон стоп. Е добро де, некој пуши, некој шмрка кока.
Држава на неучени, приучени и дилетанти.
Нашата ретардираност е епска.
И после луѓе оделе да се лечат кај оџи и бајачки.
Си вика посигурен сум таму. Оџата ми пее, не знае да дава инфузија. Како и да е, ќе поживеам уште некој месец. А во болница ако одам може до вечер ќе ме закопаат.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа