Билијана Грејвс Бартлет имала 2 години кога била посвоена од американско семејство од дом за деца во Видин. Ромката денес има 27 години и го исполни американскиот сон – има 2 деца, вљубен сопруг со престижна професија и куќа како насловна страница на списание.

 

Таа самата ја раскажува приказната за својот живот на социјалната платформа TikTok. Младата жена ја снимила посетата на Бугарија и првата средба со биолошкото семејство и роднините, пишува „Конкурент“. 

 

Настаните во нејзиниот живот се толку неверојатни што дури и најневерната личност би била склона да признае дека нема начин да избегате од својата судбина – каде и да сте родени.

 

На 16 години се здружи со нејзиниот сегашен сопруг – Блејк, кој е 3 години постар од неа. Тие се среќаваат на состанок на слепо и нивната љубов веднаш се разгорува. Двајцата се свршија и се венчаа во истата година бидејќи дознаа дека го чекаат своето прво дете.

 

Билјана на 19-годишна возраст родила син по име Ели Мајкл. Во исто време, двајцата млади родители се уште студираат на факултет и успешно дипломираат, комбинирајќи ги предавањата со грижата за детето. Нејзиниот сопруг започнал добро платена работа откако дипломирал машински инженер на Универзитетот во Мемфис.

 

5 години подоцна – во 2015 година, двајцата ја изградија својата куќа од соништата во Милингтон – град во округот Шелби, Тенеси, дел од метрополитенската област Мемфис.

 

Набргу откако ќе се вселат, животот и подарува уште еден подарок. Таа дознава дека е повторно бремена и во 2021 година се роди нивната ќерка Емелија Лин. Нивниот живот е низа среќни моменти и многу патувања. Таа и Блејк сакаат заедно да посетуваат нови дестинации.

 

Меѓутоа, сите овие години Билјана копнее да го запознае своето биолошко семејство. Нејзините посвоители никогаш не го криеле нејзиното вистинско потекло од неа и и дале можност да ги бара луѓето во чие семејство е родена.

 

Единствено што знае за себе е дека е однесена од Бугарија, како и од домот за деца каде што била оставена. Истражувањето трае доста време додека еден ден не ги најде точните имиња на мајка му и татко му. Таа ги контактирала и заедно со сопругот пристигнале во Бугарија да се сретнат.

Тие беа придружувани од нејзината посвоена мајка, која секогаш ја нарекуваше „најдобрата мајка на светот“. Билјана, исто така, има особено силна врска со нејзините баба и дедо од Америка. За нив зборува на својот Инстаграм профил и ги опишува како негови најомилени луѓе.

 

Тројцата слетале на аеродромот во Софија и со автобус од Централната станица до градот Дунав. Трогателно видео ја отсликува првата средба на автобуската станица во Видин. Нејзиниот татко срдечно ја прегрнува во моментот кога ќе ја види.

Во дворот на татковата куќа ја чека нејзината биолошка мајка. Ромското семејство води скромен живот во селото. Тие живеат во двокатна куќа и одгледуваат овошје и зеленчук. Билјана минува низ вратата со голем ранец на грб, а мајка и на глас плаче додека ја прегрнува за прв пат.

И покрај огромниот контраст помеѓу животот што го води во Америка и животот со кој се соочува овде, Билјана прифаќа да се сретне со своите вистински родители со неизвалкана љубов. Облечена е во лежерна спортска облека и влечки за да не се истакнува премногу во околината.

Се чини дека тоа што го наоѓа овде не ја запрепастува. Таа е целосно подготвена за културните разлики со кои ќе се сретне. Таа дури им донела и албум од нејзините фотографии од детството кои се направени по посвојувањето. Таа не заборави да земе подароци.

Таа и нејзината мајка ги фотографирале нивните дланки рамо до рамо за да ја забележат сличноста поради гените. Иако била напуштена како мало дете, Билјана не држи лутина. Таа дури вели дека нејзината биолошка мајка многу ја сака и може да го почувствува тоа.

Можеби се прашувате на кој јазик зборуваат. Самата Билјана размислувала за овој случај пред да замине за Бугарија. Така, таа презема апликација која ги преведува нејзините зборови и зборовите на нејзините родители во движење. Иако со мали грешки во преводот, програмата успева речиси точно да го пренесе она што тие сакаат да го кажат.

Првото место каде што ја носи нејзиниот татко е реката Дунав. Тој ѝ го објаснува името на оваа река, зборувајќи на телефон, што во исто време се преведува на англиски. „Ти си божица“, гордо и вели тој. И Билјана е трогната од комплиментот за нејзиниот изглед. Ја носат и во болница каде за прв пат се расплака – болница Света Петка. Прашува дали мајка и ја родила со некаква анестезија.

Таа е шокирана кога дознала дека е родена без никаква анестезија. Штом сфати дека во тоа време не се користела епидурална анестезија (вид на анестезија при нормално породување – б.а.), забележува дека е крајно болно и не може да поверува во тоа што го слушнал.

По посетата на породилиштето ја носат во прифатилиштето каде ја оставиле како бебе. За сето тоа време ги придружувала нејзината мајка посвоител. По долгиот ден, тие се почестени со супа од шкембе во еден локален паб. Тие долго се шетаат во паркот и татко и ја прегрнува како никогаш да не се разделиле.

Билјана им покажува смешни видеа од нејзините две деца и нивните внуци. Се надева дека некогаш ќе се сретнат.