АМЕРИКАНСКИ ДРОН ЛОЦИРАН 60 КМ ОД СЕВАСТОПОЛЈЕ НА ДЛАБОЧИНА ОД 900 МЕТРИ: Специјален брод чека вадење!

96 

Руските медиуми на Крим ја објавија веста дека припадниците на Црноморската флота успеале да го лоцираат местото на падот на американскиот дрон MQ-9 Reaper кој падна во Црното Море откако наидоа на борбени авиони Су-27СМ кои беа вооружени со четири воздух-до- воздушни ракети секој -27 и два Р-73.

 

Дронот наводно бил лоциран на 60 километри од пристаништето во Севастопол на длабочина од 850 до 900 метри.

Оваа информација ја потврди неименуван извор близок до Министерството за одбрана за кој се вели дека е запознаен со деталите од операцијата.

дрон, соборување, црно море
ФОТО: ФОТО: ПРИНТСКРИН ТВИТЕР

Имено, како што пишува Новости Севастопоља, Црноморската флота спуштила подводен роботизиран брод на дното на морето. И потрагата започна. Дронот е откриен на длабочини меѓу 850 и 900 метри. Нештата да бидат позачинети во близина на делот од кракот Јужен тек.

 

На тоа пристаниште веднаш дежурал брод на Црноморската флота, а околу периметарот на зоната биле распоредени и стражари, но не е наведено која, па се претпоставува дека се работи за дизел-електрични подморници. Во тек се дискусии за понатамошни дејствија за подигање на беспилотното летало од дното на морето.

Американски дрон, руски Сухој
СЛИКА: ПРИНТСКРИН/ТВИТЕР

Бидејќи длабочината не е проблем, се очекува да биде ангажиран еден од двата специјализирани брода за да се подигне дронот од таа длабочина.

Како што вели неименуван извор од руското Министерство за одбрана, она што ги интересира Русите се електрониката и моторот на дронот. Исто така, не е исклучено САД да се обидат да го уништат дронот со свои средства уште пред да биде подигнат, поради што е зголемена будноста во таа област.

Секретарот на Советот за просперитет на Руската Федерација, Николај Патрушев, во среда, 15 март 2023 година, во програмата на ТВ каналот „Русија-1“ рече дека работата за подигнување на соборениот дрон од морското дно е неопходна и ќе биде завршено.

Специјални бродови

Комуна

Најстариот, стар 111 години и наречен „Комуна“, беше искористен во 2022 година во операцијата за потопување на предводникот на Црноморската флота, ракетниот крстосувач Москва. Инаку, историјата на спасувачкиот брод Комуна датира од времето на Империјална Русија, ја преживеал Болшевичката револуција, Граѓанската војна, Втората светска војна, Советскиот Сојуз и сега служи како дел од руската морнарица. Килот бил поставен во 1912 година, а бродот бил лансиран во 1913 година. Се смета за еден од најстарите бродови во светот.

Необичниот аранжман му овозможи на бродот да носи мини-подморници. Задачата на бродот беше да ги спаси посадите на уништените подморници. Како што подморниците растеа во големина и технологијата за спасување созреваше.

Комуната носи спасувачки брод за длабоко нуркање АС-28, исто така познат како Проект 1855 награда. Станува збор за мини-подморница со подводно поместување од 55 тони која може да ора до длабочина од 1.000 m. Иако се претпоставува дека тоа е работната длабочина на која паднал дронот, некои сугерираат дека е длабок дури 4 километри, но тоа никој со сигурност не може да го потврди.

Комуна, руски брод
ФОТО: ПРИНТСКРИН/ЈУТЈУБ

Ладога

Она што е интересно е дека океанографскиот истражувачки брод од класата Ладога се наоѓа во Севастопол. Исто така познат како Проект 11982 кој е изграден во бирото Алмаз. Примарна задача на овој брод е хидрографско и океанографско истражување во длабоки води, како и мерење и валидација на целосни објекти, како и проверка и контрола на цевководи со цел отстранување на дефектите.

Во Црноморската флота има брод по име Илмен. Третиот од истоимената класа, сериски број 151. Изградбата на бродот започна во 2014 година, а беше завршена во 2017 година. Она што е интересно е дека бродот има наклонет лак, што го олеснува маневрирањето. Вкупната должина на бродот е 63,8 m, ширина 10,8 и нацрт 3,8 m. Вкупниот погон е 1.117 тони. Бројот на членови на екипажот е 16, но може да се зголеми до 20, од ​​кои 9 се офицери. Колата за тркала се наоѓа во средината на бродот со јарбол за антена што има монтирани системи за навигација и комуникација.

Бродот е опремен со автономен подводен брод ARS-600 за пребарување и откривање потонати предмети на дното на морето. Бродот се спушта во морето и се крева со помош на специјализиран кран. Покрај автономниот подводен брод, бродот има акустична опрема, беспилотен роботизиран брод RT-2500, капсула за нуркање под притисок за операции во длабоки води.

Бродот е придвижуван од два електромотори на Rolls Royce 12FP со капацитет од по 950 КС, два дизел генератори од 280 kW и дополнителни три дизел генератори од 840 kW. Бродот има брзина од 12 јазли и максимален радиус од 1.000 Nm. Автономијата на бродот на отворено море е 20 дена. Бродот има засилување на лакот што може да се користи за кршење мраз.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа