ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО САД? Домино ефект: Уште една голема американска банка е пред колапс

Вчера, извршниот директор рече дека „капиталните позиции и ликвидноста на First Republic Bank се многу силни и нејзиниот капитал останува далеку над регулаторниот праг за добро капитализираните банки“.

Акциите на американскиот заемодавател First Republic Bank паднаа за речиси 65% во претпазарното тргување на Вол Стрит, по падот на Signature Bank за време на викендот и банкротот на Silicon Valley Bank во петокот, дури и кога федералните регулатори се вклучија за да ги гарантираат депозитите и да обезбедат нова програма за кредитирање.

 

First Republic Bank соопшти дека има пристап до повеќе од 70 милијарди долари неискористена ликвидност по нова поддршка од Федералните резерви и големата американска банка JPMorgan Chase.

 

Вчера, главниот извршен директор на банката рече дека „капиталните позиции и ликвидноста на банката First Republic се многу силни и нејзиниот капитал останува далеку над регулаторниот праг за добро капитализираните банки“.

 

Сепак, инвеститорите сè уште ја изразуваат својата загриженост и тргнуваат по патот на продажба на банкарски акции.

Солидна девалвација во тргувањето преку шалтер забележаа и акциите на PacWest Bancorp (за речиси 38%) и Western Alliance Bancorp (за околу 28%).

Под притисок се и европските берзи како резултат на продажбата на акции на банките.

Акциите на Credit Suisse паднаа за повеќе од 11%, на британската HSBC – за 4%, на Deutsche Bank – за 6,7%, на Societe General – за 5,5% и на германската Commerzbank – за дури 11,8%.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа