Македонците станаа „православни“, а Албанците останаа Албанци во интервју на Ескобар?!

Поранешниот почесен конзул на Македонија во САД, Џејсон Мико, открива зачудувачко подведување на Македонците под „православни“ од американскиот заменик-помошник државен секретар Габриел Ескобар, за разлика од Албанците, кои ги именува токму така.

„Официјална политика на Стејт департментот на САД? Заменик-помошникот секретар на САД, Габриел Ескобар: #Македонија е ‘вистински пример за мирен соживот меѓу Албанците и православните луѓе’. Само што ги избриша Македонците #Македонија“, реагира Мико на Твитер покрај линкот до интервјуто на Ескобар за „Павловиќ тудеј“, во кое ја охрабрува Македонија да направи уставни измени.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа