Статуата Колос од Родос која е една од 7 најголеми чуда во античкиот свет е претстава на Александар Македонски како бог на сонцето Иле

181
 Работи коишто несте ги знаеле.
Статуата Колос од Родос која е една од 7 најголеми чуда во античкиот свет е претстава на Александар Македонски како бог на сонцето Иле.
Тоа е огромна статуа висока 33 метри, највисоката статуа во тоа време.
Статуата на Слободата во Њујорк, САД е исто висока 33 метра и претставува еден вид копија на статуата на Александар Македонски колос од родот само во женска верзија а ја претставува божицата Семирамида, паганска вавилонска божица или блудница.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа