Земјотрес со јачина од 4,8 степени ја потресе Турција, тој се случи во областа Хајлар во областа Кајсери во 05:28 часот (04:28 по бугарско време). Како што напиша БЛИЦ, длабочината на земјотресот била 7 километри. Ова го соопшти Дирекцијата за вонредни состојби и борба против природни катастрофи при Претседателството во Анкара (АФАД).

Голем број граѓани кои доживеаја голема паника по земјотресот излегоа на улица и ноќта ја минаа на отворено.

 

Заменик-гувернерот на Кајсери, Шенол Есмер изјави дека нема извештаи за жртви, повредени или сериозна материјална штета.

Земјотресот беше значително почувствуван и во околните провинции.

Пред 2 дена на истото подрачје имаше 4 последователни земјотреси со јачина од 4,7, 4,4, 4,3 и 3,8 степени според Рихтеровата скала. Првите три земјотреси се во рок од 6 минути.

Земјотресите со јачина од 7,7 и 7,6 степени според Рихтеровата скала што го погодија Кахраманмарас на 6 февруари погодија 11 провинции. По земјотресот, во кој животот го загубија повеќе од 46 илјади луѓе, во регионот се уште има илјадници последователни потреси.

Земјотресите продолжуваат да се случуваат од време на време не само во 11-те провинции во зоната на земјотресот, туку и во околните области. 
Новиот земјотрес во раните утрински часови ги исплаши жителите на Кајсери. Областа вчера ја потресе и земјотрес со јачина од 4 степени.

На социјалните мрежи видеа ја покажаа моќта на земјотресот.

Афтершоковите продолжуваат.

Ова се некои од илјадниците коментари што се појавуваат на интернет:

„Толку силно го почувствувавме тоа што целата куќа се затресе и истрчавме да трчаме надвор.

„Не разбуди нагло. Фала му на Бога, не беше толку долго како во Мараш“

„Тоа беше страшно искуство“

„Се чувствувавме панично и загрозени иако бевме на безбедно место“

„Имаше силен шум“

„Чувството е чудно и непријатно“

„Мислев дека овој пат дојде нашиот час“

„Ни снема психи. Ова не може да се одржи“

„Се чувствуваше силно барем 5 степени според Рихтеровата скала“.

„Шумата е морничава“