На 9 март, руските сили го изведоа најголемиот ракетен напад во Украина од 2023 година, но нападот најверојатно служеше само за целите на руската државна пропаганда. Украинската војска извести дека руските сили ја нападнале украинската критична инфраструктура со 84 различни ракети, 20 крстосувачки ракети Калибр, шест противбродски ракети Кх-22, шест хиперсонични ракети Кх-47 Кинжал, две суперсонични противбродски ракети Кх-31П, шест Х- 59 крстосувачки ракети и најмалку 13 противвоздушни ракети С-300.

Ова се наведува во дневната анализа на ситуацијата во Украина на Институтот за проучување на војната (ISW).

 

Руските сили, исто така,  ја нападнаа Украина со осум беспилотни летала Шахед-136 од иранско производство , за кои украинските власти рекоа дека најверојатно имале намера да го одвлечат вниманието на украинските системи за воздушна одбрана пред ракетните напади.

Украинските сили , наводно  , собориле  34 од 48-те крстосувачки ракети Калибр и четири беспилотни летала Шахед-136.

Украинските власти, исто така, забележаа дека сите осум ракети Kh-31P и Kh-59 не успеале да ги достигнат целите. Портпаролот на украинските воздухопловни сили Јуриј Игнат истакна дека украинските сили  немаат капацитет да соборат некои од руските  ракети — веројатно мислејќи на ракетите Кинжал и С-300.

Руското Министерство за одбрана (МО) тврди дека руските сили извршиле „ракетни напади со долг дострел и висока прецизност од воздух, море и копно“ насочени кон украинската воена инфраструктура, воено-индустриските комплекси и енергетската инфраструктура што ја поддржуваат украинската војска како одмазда за наводните инвазија на регионот Брјанск на 2 март.

Украинските власти, руските медиумски блогери и снимките на социјалните мрежи покажуваат дека руските сили во огромно мнозинство ја нападнале енергетската инфраструктура во Украина. Шефот на украинскиот државен оператор за пренос на електрична енергија „Укренерго“, Володимир Кудрински, рече дека руските ракетни напади повторно биле насочени кон енергетската инфраструктура на Украина,  но повторно не успеале да ја постигнат  тековната цел на Русија за уништување на енергетските резерви на Украина.

Украинскиот премиер Денис Шмигал изјави дека руските напади погодиле осум енергетски објекти, предизвикувајќи прекин на електричната енергија во некои области на земјата.

Градската воена управа на Киев соопшти дека прелиминарните податоци покажуваат дека руските сили можеби користеле ракети Кинжал за да погодат неодредена инфраструктура, додека снимките на социјалните мрежи покажуваат дека чад се издига од една од термоелектраните во Киев.

Руските блогери шират извештаи за последиците од штрајковите врз енергетските капацитети  во градовите Киев, Днипро, Виниција, Одеса, Кировоград и Харков, меѓу другите. ISW продолжува да оценува дека овие ракетни напади нема да ја поткопаат волјата на Украина или да ги подобрат позициите на фронтот на Русија.

Кремљ можеби намерно  лансираше ракети кои украинската воздушна одбрана не можеше да ги пресретне  за да постигне резултати во рускиот информативен простор и покрај намалената понуда на такви ракети. Игнат истакна дека Русија има до 50 ракети Кинжал и употребила некои ракети кои не може да ги замени. Рускиот претседател Владимир Путин веројатно ги користел овие оскудни проектили во бесплодни напади за да ги смири руските провоени и ултранационалистички заедници, кои огромно го повикаа да се одмазди за инцидентот на 2 март во регионот Брјанск. Руските блогери, исто така,  ја критикуваа руската ракетна кампања за неуспехот да ја  „замрзне“ Украина во текот на зимата кон крајот на февруари и почетокот на март пред пролетната сезона.

Путин можеби се обиде да ги компензира овие наративи со друг ракетен напад сличен на оној што Русија го изврши есента 2022 година, користејќи напредни ракети за да обезбеди одредена штета во Украина. Сепак, руските блогери  не ги поддржаа цврсто денешните напади, истакнувајќи дека Кремљ  треба фундаментално да го промени пристапот на таргетирање, имајќи предвид дека Украина се прилагоди на воспоставениот модел на напаѓање на нејзината енергетска инфраструктура.

Руските сили можеби напредувале северозападно од Бахмут на 9 март во услови на веројатно зголемено темпо на руските офанзивни операции во областа. Финансиерот на групата Вагнер, Евгениј Пригожин, тврди дека борците на групата Вагнер целосно го освоиле Дубово-Василовка (6 километри северозападно од Бахмут), а снимката од геолокацијата објавена на 9 март покажува дека силите на Вагнер можеби ја зазеле населбата.

Украинскиот Генералштаб објави дека руските сили извршиле најмалку 30 отсто од нивните напади во Украина северозападно од Бахмут на 8 март.

ISW сугерираше дека украинските сили можеби ги потиснале руските сили од Хромов откако украинскиот Генералштаб ги пријавил нападите на 1 март, а пријавеното воспоставување понтонски мостови сугерираше дека украинските сили ги зајакнуваат своите позиции околу критичните копнени линии на комуникација во близина на Хромов. Руските сили може привремено да ги фокусираат своите оперативни напори северозападно од Бахмут за да ја постават сцената за идни офанзивни операции насочени против овие утврдени украински позиции околу Хромов или дизајнирани да ги опкружат во поголемо опкружување.

Офанзивната операција на групата Вагнер во Источен Бахмут се чини дека влезе во привремена тактичка пауза и останува нејасно дали борците на Вагнер ќе ја задржат својата оперативна супериорност во идните руски офанзиви во градот. Нема извештаи за борци на Вагнер да спроведуваат офанзивни операции од Источен Бахмут кон централните делови на градот откако руските сили го зазедоа целиот Источен Бахмут, кој се наоѓа источно од реката Бахмутка, на 7 март.

Борците спроведуваат многу исцрпувачки фронтални напади против Источен Бахмут веќе девет месеци и веројатно во овој момент не се подготвени да ја преминат реката Бахмутка до центарот на градот Бахмут. Фронталната офанзива во Источен Бахмут веројатно апсорбирала значителен дел од персоналот и ресурсите на Вагнер, иако сè уште не е очигледно дали овој напор кулминирал со офанзивата на Вагнер на самиот Бахмут. Портпаролот на Источната група на сили на Украина, Серхиј Черевати, на 9 март изјави дека зголемен број неодредени руски воздушни и механизирани засилувања неодамна пристигнале во Бахмут.

Пристигнувањето на зголемен број на конвенционални руски сили во областа може да сугерира дека руските сили имаат намера да ја неутрализираат можната кулминација на офанзивните операции на Вагнер кај Бахмут со нови конвенционални трупи. Борците на групата Вагнер, исто така, можеби одржуваат привремена тактичка пауза за да ги чекаат овие конвенционални руски засилувања и да се надополнат како подготовка за скапите операции во центарот на Бахмут.

Руските сили можеби се подготвуваат да ги обноват офанзивните операции околу Вагледар, иако постојаните проблеми со персоналот и муницијата веројатно ќе продолжат да ги одвраќаат руските сили да напредуваат. Снимките на социјалните мрежи објавени на 8 март, наводно, покажуваат дека персоналот од 136-та моторизирана пушка бригада на 58-та генерална армија на јужниот воен округ апелира до руската воена команда за повеќе артилериска муниција пред да ја замени 155-та бригада на пацифичката флота во близина на Вагледар и да изврши копнени напади во областа.

155-та поморска бригада понесе значителен дел од катастрофалните загуби што ги претрпеа руските сили во нивната кулминативна тринеделна февруарска офанзива за заземање на Вагледар, и наводно била обновена најмалку седум пати од почетокот на руската инвазија на Украина.

Руските сили можеби ротираат во 136-та моторизирана пушкачка бригада за да ја заменат сериозно деградираната формација со надеж дека ќе продолжат со офанзивите во близина на Вагледар, иако оваа замена еден-за-еден не претставува руско засилување на тој напор. Персоналот на 136-та моторизирана пушка бригада прецизираше дека мора да ја зачува својата артилериска муниција, бидејќи руските сили испраќаат најголем дел од артилериските гранати до силите кои се борат околу Бахмут.

Внатрешната динамика во руската војска може да поттикне потенцијално продолжување на скапите офанзиви во близина на Вагледар, кои ветуваат мала оперативна корист. Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, наводно, му наредил на командантот на Источниот воен округ (ЕМД), генерал-полковник Рустам Мурадов да го заземе Вагледар по секоја цена за да одговори на широките критики во руското Министерство за одбрана (МО) за недостатокот на напредок и значителните загуби во регионот Вагледар. .

Шојгу неодамна го посети Мурадов во западната Доњецка област, веројатно за да ја процени одржливоста на офанзивата Вагледар, како и континуираната улога на Мурадов како командант на ЕМД.

ISW претходно процени дека на Мурадов ќе му требаат нови резерви на работна сила и опрема за да ги спроведе наведените инструкции на Шојгу, а замената еден за еден на 155-та поморска бригада со 136-та бригада со моторизирана пушка не е значаен дел од веројатното засилување.

Сè уште не е јасно дали Шојгу одлучил да му ги обезбеди на Мурадов потребните ресурси за да продолжи со офанзивата, но Мурадов може да одлучи дека мора да продолжи со офанзивните операции независно за да ја покаже својата компетентност како командант. ISW проценува дека руските сили ќе треба да напредуваат 24 километри од сегашните линии на фронтот околу Вагледар за оваа офанзива за поддршка на операциите на друго место во Доњецката област, стапка на напредок што руските сили не ја постигнале од првите месеци од целосната инвазија на Украина.

Обновувањето на скапите офанзиви околу Вагледар би било погрешна распределба на веќе деградираните сили на се позалудни оперативни напори, но личните мотиви на Мурадов може да ги поттикнат руските сили во областа да продолжат со овие операции.

Руските власти најверојатно ќе создадат воени единици базирани на доброволци во руските државни енергетски компании за да ја распределат одговорноста и одговорноста за управување со единиците, да го олеснат товарот на националните и регионалните буџети и да ги искористат финансиските ресурси на овие ентитети. Би-Би-Си на 9 март објави дека руската даночна служба го регистрирала волонтерскиот баталјон Судоплатов со седиште во Запорожје во рускиот регистар на правни лица, претворајќи го баталјонот во државно унитарно претпријатие.

Би-Би-Си додаде дека руската даночна служба го регистрирала баталјонот на иста адреса со државните компании Таврија-Енерго и Државниот оператор за жито.

Регистрацијата можеби е поврзана со новите напори на Кремљ да создаде вооружена формација контролирана од државата слична на резервните единици на руската борбена армија во подружницата на Гаспром, Гаспром Нефт.

Создавањето воени формации контролирани од државата, легално поврзани со енергетски компании, би можело да му овозможи на Кремљ да го намали логистичкиот товар на руското Министерство за одбрана (МО) и регионалните администрации, да делегира јасна одговорност за регрутирање, да регрутира доброволци без да преземе дополнително федерално финансирање и да обезбеди хеџ против ограничувањата на Вагнеровата приватна воена компанија (PMC). Одлуката да се регистрира баталјонот Судоплатов во близина на Таврија-Енерго, организација која, за разлика од Гаспром, не е вклучена во списоците за санкции на Министерството за финансии на САД, може да обезбеди дополнителни финансиски стимулации, бидејќи Таврија-Енерго може да му помогне на баталјонот Судоплатов во заобиколувањето финансиски пречки,

Окупациската влада на Придњестровје ја обвини украинската влада за заговор за атентат на претседателот на Придњестровје, веројатно како дел од тековните руски информативни операции за поткопување на довербата во Украина и дестабилизација на Молдавија. Окупациското Министерство за безбедност на Придњестровје на 9 март обвини шест лица, вклучително и украински државјани и функционери на Украинската безбедносна служба, за заговор за убиство на високи окупациски функционери на Придњестровје и окупациониот водач Вадим Красноселски.

СБУ изјави дека обвинението на властите во Придњестровје е информативна провокација од страна на Кремљ.

ISW претходно извести за зголемување на руските информативни напори за дестабилизација на Молдавија, па дури и за вовлекување на Придњестровје во војна.

Кремљ, исто така, се обиде да ја поткопа довербата во Украина преку неодамнешните наводни гранични упади во регионот Брјанск.

Руските власти веројатно ги засилуваат напорите за регрутирање во окупираните украински територии. Украинските власти на 9 март рекоа дека руските окупаторски власти се подготвуваат за пролетен мобилизациски бран во 2023 година во окупираните региони Доњецк и Луганск и дека локалните воени офицери за регрутирање побарале од образовните институции да достават списоци со сите момчиња, родени во 2006 година, до 1 април. .

ISW првпат објави на 6 март дека украинските власти забележале случаи на окупаторски власти кои регистрирале тинејџери родени во 2006 година.

Окупацискиот шеф на Запорожјската област, Евгениј Балицки, исто така на 9 март изјави дека окупациските власти почнале да го формираат „Запорожско народно оплчение“ („народна милиција“ – не армиски корпус како во окупираните области Доњецк и Луганск). целосно волонтерска резерва на сегашни и поранешни жители на регионот Запорожје.

Судирите и разликите во односот кон мобилизираните руски војници и силите на Народните републики Доњецк и Луганск (ДПР/ЛПР) продолжуваат да ги поттикнуваат поплаките и јавните апели. Руски блогер го прошири видеото на 8 март од толпа војници во рускиот 1004-ти полк, составена од регрутирани војници од Калининград, кои се расправаат со нивниот командант за нивното потчинување на силите на ДПР. Војниците ги обвинија командантите на ДНР дека ги поделиле единиците на 1004-от полк и ги испратиле во фронтален напад без прекин. Тие побараа од руските команданти да ги префрлат на силите за територијална одбрана – како што наводно руските официјални лица ветија дека ќе го направат кога ќе бидат повикани – и се заканија дека ќе започнат тепачка или ќе извршат масовно самоубиство.

Руски опозициски извор на вести на 8 март рече дека приближно 500 жители на окупираните региони Луганск и Доњецк потпишале апел до рускиот претседател Владимир Путин со барање за демобилизација на жителите на Луганската и Доњецката област постари од 50 години. Жителите, наводно, тврдат дека војниците на ЛПР и ДПР треба да ги имаат истите права и должности како и сите руски граѓани, но силите на ЛПР и ДПР не им даваат на мобилизираните војници од областите Луганск и Доњецк правата за отпуштање дадени од руската војска.

Руските власти продолжуваат со ограничен руски отпор кон мобилизацијата и руската војна во Украина. Руската државна новинска агенција на 9 март објави дека судот во Република Карелија осудил 18-годишен студент на два месеци затвор за предавство поради неговите повици на социјалните мрежи да и помогне на Украина и да ја спречи руската армија да ги постигне своите цели. .

Руската младинска активистичка организација Граѓанска алијанса на Русија на 8 март соопшти дека руските безбедносни сили го уапсиле нејзиниот заменик-претседател за наводен обид за саботажа на железница во Петрозаводск, Република Карелија.

Руските власти и окупаторските власти продолжуваат со напорите за интегрирање на окупираните територии во руските политички и бирократски системи. Шефот на Луганската Народна Република (ЛПР) Леонид Пашечник изјави дека владејачката руска политичка партија Единствена Русија почнала да прифаќа документи за регистрација како кандидати за прелиминарното гласање на 9 март во окупираната област Луганск.

Секретарот на Луганската организација на „Единствена Русија“ и претседател на Народниот совет на ЛПР Денис Мирошниченко е првиот регистриран кандидат за прелиминарно гласање во окупираната Луганска област. Мирошниченко рече дека жителите на окупираниот регион Луганск можат да поднесат документи за аплицирање до 27 април.

Пасечник рече дека Единствена Русија ќе формира кандидатски листи за пратеници на Народниот совет на ЛПР и за пратеници на градскиот совет на градот Луганск врз основа на резултатите од прелиминарното гласање за конечно гласање во неодредено време.

Руските власти продолжуваат да поставуваат услови за локалните избори во септември на окупираните територии. Шефот на окупациската администрација на Керсон, Владимир Салдо, на 9 март изјави дека руските власти формирале регионална изборна комисија во окупираната област Керсон, која започнала со работа на формирање на територијални изборни комисии на окупираните територии.

Салдо, исто така, тврдеше дека окупираната област Керсон ќе одржи избори за пратеници од окупациската законодавна администрација на регионот Керсон во септември 2023 година.

Руските окупациски власти ги засилуваат мерките за филтрирање и напорите за спроведување на законот на окупираните територии, веројатно како одговор на тековната украинска герилска активност. Украинскиот центар за отпор на 9 март објави дека рускиот претседател Владимир Путин ја задолжил руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) да го подобри „контратерористичкиот систем“ на теренот и да ја засили работата против украинските герилци.

Советникот на украинската воена администрација на регионот Керсон, Сергеј Клан, на 8 март изјави дека руските окупациски власти ги зајакнуваат безбедносните мерки на контролните пунктови во окупираната област Керсон.

Шефот на окупациската регионална администрација на Керсонската област, Владимир Салдо, на 9 март објави дека потпишал наредба за зајакнување на контролата врз сите контролни пунктови во окупираната Херсонска област, наведувајќи ги заканите за „тероризам“ како оправдување за засилување на мерките за филтрирање. Салдо тврдеше дека властите во окупираните региони Запорожје, Луганск и Доњецк наскоро ќе воведат слични мерки. Салдо, исто така, тврдеше дека службениците на територијалните и регионалните ограноци на руското Министерство за внатрешни работи откриле полициска лабораторија за генетско истражување во окупираната област Керсон. Салдо тврдеше дека лабораторијата почнала да врши истражување на доказите оставени на местата на злосторството и го истакна очекувањето дека