Мистериозна смрт на македонскиот отец Страхил Спасов од Благоевград.

Мртвото тело кое извесно време беше исчезнато пред
неколку месеци е пронајдено во канал за
наводнување кај Благоевград.
Пријавено е во полиција во
Благоевград од населба Струмско.
По прегледот од форензичари, телото било
пренесено во болницата Благоевград.
Роднините беа повикани да го
идентификуваат Отец Страхил Спасов,
тој е погребан на „Нови гробишта“ Благоевград
Отец Страхил Спасов е роден во
Благоевград. Татко му е од село
Габрово (Благоевградско), а мајка му е од
град Делчево (Царево село) Македонија.
Отец Спасов служеше свештеник во
Неврокопската епархија. Еден
временски период и служеше на
Македонската Православна Црква (МПЦ)
како Игумен на „Лешочки Манастир“ во
Македонија. Отец Страхил Спасов не ја
криеше својата Македонска самосвест.
Пишува, Атанас Кирјаков, Благоевград.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа