Висок помошник на украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека Киев „нема никаква врска“ со минатогодишните напади на гасоводите „Северен тек“ и дека нема информации што се случило, пренесе Ројтерс.

Михаило Подољак ја даде изјавата за Ројтерс откако Њујорк тајмс објави сторија во која се цитираа официјални претставници дека проукраинска група е одговорна за експлозиите на гасоводот.

Подолиак напиша на Твитер дека „ Украина нема никаква врска со инцидентот во Балтичкото Море и нема информации за „проукраинска група“.

Американскиот дневен весник претходно денеска објави дека новите разузнавачки информации, кои американските власти ги виделе, покажуваат дека проукраинска група извршила саботажа на Гасоводи „Северен тек“ кои носат природен гас од Русија до Европа, објави Ројтерс.

Сепак, според разузнавачките податоци, нема докази дека владата во Киев била вмешана во нападот што се случи во септември 2022 година.