САД немаат докази за вмешаност на руските власти во саботажата на гасоводите Северен тек и Северен тек 2. Ова го пишува Њујорк Тајмс (NYT), повикувајќи се на извори од администрацијата на американскиот претседател.

Според американските власти кои ги разгледале неодамна собраните разузнавачки информации, „тие не нашле докази дека руската влада била вмешана во нападот“.

 

Американските власти веруваат дека силите поддржани од Украина стојат зад саботажата на „Северен поток“, бидејќи тие имаат најлогичен потенцијален мотив да ги нападнат руските гасоводи. 

„Тие се спротивставија на овој проект со години, нарекувајќи го закана за националната безбедност, бидејќи ќе и овозможи на Русија полесно да продава гас на Европа“, се вели во соопштението на NYT. 

Во исто време, властите веруваат дека во инцидентот не биле вмешани ниту американски, ниту британски државјани.

На 8 февруари, американскиот новинар Сејмур Херш објави истрага во која ги обвини САД за организирање напади на Северниот тек. 

Според него, американските нуркачи под маската на изведување вежби подметнале експлозиви за да ги разнесат цевководите.