Градот Бахмут во источна Украина е повеќе симболичен отколку оперативен, а неговиот пад не мора да значи дека Москва ја вратила иницијативата во војната. Ова го изјави американскиот министер за одбрана Лојд Остин, цитиран од Ројтерс.

 

Мислам дека тоа е повеќе симболична отколку стратешка и оперативна вредност, рече Остин за време на посетата на Јордан.

 

Остин истакна дека ако украинските сили решат да се репозиционираат западно од Бахмут, тој нема да го смета тоа за стратешко назадување.

Кабинетот на Зеленски со реакција

На денешниот состанок на Штабот на Врховната команда во Украина одлучи да продолжи одбраната на Бахмут

 

„Оценувајќи го текот на одбранбената операција, претседателот ги праша врховниот командант на вооружените сили на Украина Валериј Залужни и командантот на оперативно-стратешката групација на војниците на Хортица Александар Сирски за понатамошни дејства во насока Бахмут. се залагаше за продолжување на одбранбената операција и дополнително зајакнување на нашите позиции во Бахмут“, се вели во соопштението од кабинетот на украинскиот претседател Зеленски.

 

Треба да се напомене дека претходно германското издание Билд објави несогласувања меѓу Зеленски и Залужни околу изгледите за вооружените сили на Украина во Бахмут. Според изданието ген. Залужни инсистира на предавање на градот поради големите загуби на вооружените сили на Украина.

Битката кај Бахмут

Повеќемесечната битка за Бахмут, во моментов дом на само околу 5.000 од 70.000 жители, беше една од најкрвавите битки за изнемоштеност за време на едногодишната руска инвазија. Бахмут не е многу голем град, но по неколкумесечни напори да се одржи, има сериозно симболично значење за украинската армија. Сепак, самиот Володимир Зеленски веќе изјави дека ќе го бранат градот „се додека има смисла“.

Институтот за проучување на војната (ISW) кон крајот на минатата недела објави дека дејствијата на Киев може да укажат на неизбежно повлекување на Украина од делови од градот. Во него се вели дека украинските трупи може „да извршат ограничено и контролирано повлекување од особено тешките делови на источен Бахмут“ додека се обидуваат да го попречат руското движење таму и да ги ограничат излезните правци кон запад.

Преземањето на Бахмут не само што ќе им даде на руските борци ретка победа на бојното поле по неколкумесечни неуспеси, туку може да ги прекине линиите за снабдување на Украина и да им овозможи на силите на Кремљ да напредуваат кон другите украински упоришта во источниот регион Доњецк.