„КРВАВ ХАОС КАКО ВО ЈУГОСЛАВИЈА“ Ќе се распадне ли Русија по војната и како ќе изгледа: Крајот на инвазијата не значи КРАЈ на ПУТИН

Тешко е да се замисли како ќе заврши војната во Украина, а уште потешко е како ќе изгледа Русија по конфликтот. И таа може да излезе од војната сиромашна, воинствена и со претседателот Владимир Путин сè уште на власт.

.ФОТО: ВАЛЕРИЈ ШАРИФУЛИН, ЛИБКОС / ТАНЈУГ/АП
.

„Сликата за тоа како ќе заврши војната е јасна како калливите ровови ископани во црната почва на Донбас, додека веќе се исцртуваат контурите на повоената иднина на Украина – помош од милијарди долари потребни за реконструкција и изгледите. за членство во ЕУ и НАТО“, пишува „Форин Полиси“.

 

Радикалната промена на ставот во Кремљ е можеби најмалку веројатното сценарио за повоена Русија, а многумина гледаат мрачна слика за земја која најверојатно ќе излезе од војната посиромашна, пооштетена и понестабилна. По секоја веројатност, Русија ќе остане најголемата земја во светот, нуклеарна сила чија заедничка граница со НАТО ќе се удвои кога Финска ќе се приклучи на алијансата.

Излегувањето на Русија од војната ќе има длабоки последици за Европа, САД и поширокиот свет.

Најверојатно мировен договор

– Мислам дека не е во ничиј интерес да се види пропадната или пропадната држава во Русија – изјави минатиот месец британскиот министер за надворешни работи Џејмс Клеверли.

Ако го исклучиме речиси неверојатното безусловно предавање на Русија или Украина, најверојатно војната ќе заврши со некаков мировен договор. Природата на тој договор може да игра значајна улога во обликувањето на иднината на Русија и долгиот мандат на претседателот Путин.

Говорот на Владимир Путин на стадионот Лужники во Москва на 22 февруариФОТО: МАКСИМ БЛИНОВ, СПУТНИК, ФОТО НА БАЗЕНОТ КРЕМЉ / ТАНЈУГ/АП
Говорот на Владимир Путин на стадионот Лужники во Москва на 22 февруари

Како што неодамна соопшти естонската надворешна разузнавачка служба, режимот на Путин е и најсилен и најранлив од било кога. Со инвазијата , Путин го прекрши социјалниот договор што ја одржуваше неговата популарност за време на неговите 24 години на власт – обезбедување релативен просперитет на рускиот народ. Стотици западни брендови ја напуштија земјата бидејќи санкциите предизвикаа шокови во економијата.

– Во извесна смисла, ризикот Путин да ја загуби функцијата е веројатно поголем сега отколку што беше. Главното достигнување на неговото повеќе од 20-годишно владеење беше обезбедувањето стабилност на Русија – изјави за „Форин полиси“ Тимоти Фрај, професор по политички науки на Универзитетот Колумбија.

Позицијата на Путин е понесигурна поради војната

Војната ја направи позицијата на Путин понесигурна, а спектакуларниот пораз во Украина може да претставува сериозен предизвик за неговиот авторитет. Сепак, неговото заминување од функцијата по завршувањето на војната во никој случај не се зема здраво за готово.

– Мислам дека треба да најдеме начин да напредуваме врз основа на премисата дека Путин би можел да биде претседател на Русија извесно време – изјави Фиона Хил, поранешен советник за Русија во Советот за национална безбедност на САД.

Бабушкас со ликот на ПутинФОТО: ОРЕСТИС ПАНАГИОТУ / ЕПА;
Бабушкас со ликот на Путин

Дури и ако Путин ја напушти функцијата, постојат големи шанси кој и да дојде следниот да биде „фрлен во неговиот лик“.

– Таканаречениот путинизам е широко распространет во Русија во многу кругови – изјави Мик Маран, поранешен шеф на Естонската служба за надворешно разузнавање.

Можен ќор-сокак

Анкетите на независниот центар Левада и внатрешното истражување на Кремљ видено од „Медуза“ укажуваат на зголемена поддршка за мировните разговори кои би можеле да му обезбедат на Путин начин да ја заврши војната преку преговори без да се ризикува јавното незадоволство. Сепак, ова може да биде „туркање на афионот на жица“ – анкетата на Левада покажува дека Русите се цврсто против враќањето на окупираните територии на Украина.

– Постои шанса, особено во сценариото на исход од преговори (војна), тој да не стане егзистенцијален за режимот на Путин – но само ако тој е подготвен да оди кон таа цел – рече Лијана Фикс, европски соработник на Советот на Надворешни односи.

Руската војска на неоткриена локација во Украина на 15 февруариФОТО: ПРЕС-СЛУЖБА НА РУСКОТО МИНИСТЕРСТВО ЗА ОДБРАНА / ТАНЈУГ/АП
Руската војска на неоткриена локација во Украина на 15 февруари

Друго потенцијално сценарио е војната да заврши во нерешлив ќор-сокак.

Добиени или изгубени, војните ретко соборуваат моќници како Путин. Студијата од 2016 година на научниците Сара Кроко и Џесика Викс покажа дека од 1919 година, авторитарните лидери на врвот на високо персонализираните режими во голема мера ги издржале војните што ги воделе – без разлика колку лоши.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа