Поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврди дека во приватен разговор со рускиот лидер Владимир Путин го предупредил дека „Москва ќе биде нападната“ доколку Русија влезе во која било земја.

 

Тој ја претстави оваа верзија на развојот на годишната конференција на конзервативните кругови на Републиканската партија во предградијата на Вашингтон. „Реков: „Владимир, не правеј го тоа, знаеш дека сме пријатели, не преземај ги земјите, бидејќи тогаш Москва ќе биде силно погодена“, рече Трамп, без да прецизира за каков удар мисли. Тој додаде дека рускиот лидер „веројатно не му верувал“.

 

На позадината на претстојните претседателски избори во САД, поранешниот претседател Доналд Трамп вчера на годишната конференција на американските конзервативци во Вашингтон истакна дека тој е единствениот кандидат што може да ја спаси земјата од „воинствените“ демократи и од „ фанатици и будали“ на Републиканската партија.пренесоа светските агенции.

На последниот, трет ден од големиот политички форум, Трамп рече дека Соединетите Држави се фрлени на колена, а Американците се среде „епска битка да ја спасат земјата од луѓето кои ја мразат“.

Лидерот на републиканците рече дека само тој може да ја спаси Америка од претворање во „гаден комунистички кошмар“ со тоа што ќе ја ослободи од „длабоката држава“ и ќе ја смени политиката на претседателот Џо Бајден доколку добие втора шанса на највисоката владина функција, јави ДПА. 

 

„Ако ме вратите во Белата куќа, ние ќе бидеме слободна нација. Нивното владеење ќе заврши“, рече Трамп пред навивачката толпа, заклучувајќи: „Ние повеќе не сме слободна земја. Немаме слободен печат. Имаме ништо што е бесплатно“. 

 

Трамп, кој во ноември минатата година официјално објави дека ќе се кандидира за претседател на претседателските избори следната година, одржа говор речиси час и четириесет минути, не штедејќи никого, вклучително и сопствениот политички табор, забележува АФП.

Имаме Републиканска партија управувана од чудовишта, неоконзерви, глобалисти, фанатици застапници за отворени граници и будали, рече Трамп, именувајќи неколку партиски личности.

Американските гласачи измачени од Трамп се уморни од „вкоренетите политички династии во двете партии (републиканска и демократска), корумпирани специјални интереси, политичари кои ја сакаат Кина и поддржувачи на „бескрајни војни во странство“.

„Ако нешто не се случи наскоро, ќе бидеме сведоци на Трета светска војна“, предупреди Трамп откако го изрази своето отворено неодобрување на САД да испрати помош за Украина.

„Јас сум единствениот кандидат кој може да го даде ова ветување: ќе ја спречам Третата светска војна“, увери поранешниот шеф на државата, поразен од демократот Џо Бајден на изборите во 2020 година.

До неодамна, Конференцијата за политичко дејствување на конзервативците, организирана од Американската конзервативна унија, беше годишен политички форум на кој присуствуваа конзервативни активисти и избрани функционери од САД и други земји. Меѓутоа, во последниве години, конференцијата беше целосно подредена на екстремно десничарското движење на Трамп „Направи ја Америка повторно голема“, наведува АФП.

„Ќе го завршиме она што го започнавме“, им рече Трамп на толпата, која одговори со скандирање: „Уште четири години, уште четири години!“

Голем број од најжестоките поддржувачи на Трамп зборуваа на конференцијата оваа година, иако многу потенцијални кандидати за 2024 година и републикански лидери го прескокнаа настанот.

И иако во конзервативните кругови нема консензус за соодветноста на овој настан, толку многу што некои од говорите беа пред полупразна сала, за време на говорот на Трамп сите седишта беа заземени.

Гувернерот на Флорида Рон ДеСантис и поранешниот потпретседател Мајк Пенс не беа на конференцијата, штедејќи се од свирежите од поддржувачите на поранешниот претседател. Присутните ја исмејуваа Ники Хејли неколку пати за време и по нејзиниот говор во петокот.

Пред да излезе на сцената, Трамп објави дека ја води анкетата направена за време на форумот за поддршка на републиканските лидери со рејтинг од неверојатни 62 проценти. Далеку зад него е неговиот ривал Десантис, кој ужива поддршка од само 20 проценти.

Извор: БТА