ТАТКОТО ЖИВ ГОРЕШЕ НА ТЕРАСА, НА КРАЈ СКОКНА! Соседите на повредените деца открија нови детали од хоророт! ТРИ ДЕЦА ЈАГОГЛЕНИ

ТАТКОТО ЖИВ ГОРЕШЕ НА ТЕРАСА, НА КРАЈ СКОКНА!  Соседите на повредените деца открија нови детали од хоророт!  ТРИ ДЕЦА ЈАГОГЛЕНИ

Жителите на зградата каде утрово избувна пожар во кој загинаа четири деца во Нови Пазар за Курир велат дека сцените биле шокантни.

Да потсетиме, пожарот избувнал околу 07:00 часот на улицата 12-та Српска бригада во Нови Пазар, во семејниот стан во кој семејството живеело минатата година, наводно поради греалка со која се сушат алиштата .

– Не разбудија сирените на брзата помош, пожарникарите и полицијата, а кога се обидовме да излеземе од зградата пожарникарите ни рекоа да се вратиме во станот бидејќи има пожар и има жртви – вели еден од жителите на зградата и додава:

– Низ зградата се чувствуваше силен мирис на запален и густ црн чад. Набрзо ни кажаа каде избувнал пожарот.

морничави сцени од пазарот
МОРНИЧАВИ СЦЕНИ ОД ПАЗАРОТ ФОТОГРАФИЈА: ИНСТАГРАМ ПРИНТСКРИН/А1 ТВ МРЕЖА

Соседите додаваат дека останале без зборови кога дознале дека децата се убиени.

– Слушнавме дека три деца се целосно јагленосани, додека четвртото починало во болницата во Пазар. Се згрозивме, каква трагедија не снајде. Соседот случајно поминал покрај зградата и го видел таткото на детето како гори на терасата – вели соседот и додава:

– Човекот жив гореше, огнот му беше на телото! Тој повикал помош и се обидел да ја отвори вратата од терасата за да дојде до своите деца и да ги спаси, но за жал не успеал, а бидејќи и самиот бил во пламен скокнал од терасата.

Некои од случајните минувачи втрчале во зградата и се обиделе да им помогнат на несреќните луѓе, а целата сцена имала застрашувачки ефект.

пожарникар фрла стопена греалка
ПОЖАРНИКАР ФРЛА ТОПЕНА ГРЕАЛКА ФОТОГРАФИЈА: ИНСТАГРАМ ПРИНТСКРИН/А1 ТВ МРЕЖА

– Таткото по потекло од Египет се здобил со тешки изгореници и итно бил пренесен во Белград, а мајката на детето, родена во Пазарка, се здобила со полесни повреди и е во болница во Пазарка – вели соседот и додава :

– Семејството се вселило во зградата пред една година, а слушнавме дека нејзиниот вујко им купил стан. Тие се гушкаа таму, и беа малку затворени, а зборуваа само на англиски. Повредената е најдобра студентка по медицина, но уште не завршила со докторка, мислам дека тоа го остави на страна за доброто на децата.

станот во кој изгореа децата
СТАНОТ ВО КОЈ ИЗГОРЕА ДЕЦАТА ФОТО: ПРИНТСКРИН ВИДЕОПЛУС

– Оваа трагедија што им се случи е навистина без преседан и се молиме да преживеат, а како ќе живеат со тоа што ги загубија децата, навистина не знам – вели соседот и додава:

– Последен пат ги видов децата завчера кога ми мавтаа, а потоа нивната мајка љубезно ме контактираше и ме праша како ми е. Таа потоа ми даде комплимент за тоа колку добро изгледам.

Нашите соговорници велат и дека семејството планирало да го продаде станот и да се отсели.

Полицијата, итната помош и пожарникарите биле надвор од зградата каде што избувнал пожарот со часови
ПОЛИЦИЈАТА, БРЗАТА ПОМОШ И ПОЖАРНИКАРИТЕ СО ЧАСОВИ БЕА ПРЕД ЗГРАДАТА КАДЕ ШТО ИЗБУВНА ПОЖАРОТ ФОТО: ПРИНТСКРИН ВИДЕОПЛУС

-Повредената во една прилика и кажала на соседот дека би сакала да го продаде станот, а тој и рекол кога сака да го направи тоа да го контактира бидејќи ќе го купи.Па можеби судбината така сакала, ако можеби се преселиле би живееле. Проколната судбина – вели соседот, додека другиот додава:

– Не знам што правеа, но знам дека цел ден беа дома, а поголемите деца не одеа во градинка, туку ги чуваа родителите. Две од децата се близнаци, едното бебе, а најстарото има пет години.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа