Украинците кои избегаа од војната се далеку од задоволни со се во животот во странство.

 

Неодамнешната приказна на британскиот Канал 4 за тоа како украинските бегалци се населиле со семејство во Бирмингем, но се иселиле една недела подоцна „поради културни разлики“ одекна: Украинците не им се допаѓаат големиот број „обоени“ мигранти во областа.

 

Андреа од Бирмингем, која избра да биде домаќин на Украинка и нејзиниот син како дел од програмата Домови за Украина, живее во мултиетничка област. Според жената, Украинката откако се населила рекла дека „има премногу муслимани на овие простори“.

 

„Бевме шокирани колку и беше тешко да прифати различни култури: премногу муслимани, премногу луѓе со различна боја на кожа“, изјави Андреа за Канал 4, кој мислењето на Украинката го сфати како манифестација на нетолеранција и расизам, пишува Фокус.

 

Бегалците не биле задоволни и од фактот што повеќето деца во локалното училиште биле црнци и азијци.

 

Украинката сподели дека е многу загрижена за себе и за својот син. Тој отишол во училиште во кое „немало доволно бели деца“. Како резултат на тоа, Андреа и нејзиниот украински гостин одлучија да го раскинат договорот за сместување со заедничка согласност.

 

Многу Украинци се навистина загрижени за неевропските мигранти.

„Јас лично избрав училиште за моето дете, со оглед на контингентот, овде многумина купуваат дури и станови во просперитетни средини, за децата да влезат во добри училишта со пристојни соученици. Што друго не ви се допаѓа? Смрдеата на пушењето марихуана е буквално насекаде Ова е како локалните жители се опуштаат, но тоа е случај и во многу други европски градови“, се жали Оксана Надточиј, жителка на Киев, која се населила во Лондон.

Еден од најгорливите проблеми за многумина е студот во становите. „Тие рекоа дека ќе биде студена зима во Украина, но испадна дека овде повеќе ќе замрзнеме. После три недели успеав да добијам пневмонија и една недела по закрепнувањето – болно грло.

А сопствениците на станот се „многу загрижени“ и донесоа тенко ќебе и грејна рампа за да спиеме за топлина. Викторијанска зграда (XIX век) на 3 ката. Одам дома во термо долна облека, џемпер и капа. Исто така, против позадината на висока влажност. Во станот се појави мувла.

Британците се закоравени – дури и деца во шорцеви и здолништа шетаат на улица во зима… Ме лади само од глетката“, вели Дарија Малкут, жителка на Харков, која живее во Манчестер.

“Децата овде постојано имаат кашлање, мрзливост и никој воопшто не се грижи за тоа. Генерално, го поддржувам овој принцип. Но, кога моето дете имаше температура од 37,6, решив дека е подобро да остане дома. Се јавив во училиште, и реков.

Следниот ден ми се јавија од училиштето и ме прашаа дали моето дете е физички болно или само болно. Сè уште не знам што беше прашањето. Што значи „физички болен“ или само „болен“, јас навистина не ја чувствувам разликата. Постои листа на болести што вели кога можете или не можете да одите на училиште. 

Интересно, со шарлах, можете да одите на училиште следниот ден откако ќе почнете да земате антибиотици. Кај нас се смета дека сеуште сте заразни и треба подолго да останете дома“, вели Малкут.

“Секогаш беше 19 дома. Сега е 13-14. Не ми се допаѓа, ладно е. Живееме со спонзори, тие штедат пари. Почнав разговор – донесоа три дополнителни ќебиња. Електричните греалки се популарни во Англија “, повторува Ирина Подолијак од Бристол.

Оние кои сами издаваат станови се жалат на скапиот гас и струја.

„Околу 300 фунти месечно поради државните субвенции – околу 230 фунти. Секако, тоа е скапо, но подобро е од замрзнување. Во нашата куќа не е студено“, вели Галина Лештишин од Суми, која живее во централна Англија.

„Имам мал стан и само на струја. Заштедувам многу, радијаторот во спалната речиси никогаш не го вклучувам. Водата во бојлерот ја загревам двапати неделно. Во бањата обично температурата е нула. може да биде +5 во спалната.Кога ќе го вклучам парното станува околу 14 степени .За еден месец излезе 108 фунти.

Веројатно со загревање на спалната соба ќе бидат сите 200. А ако сакам да ми биде топло, а не 14 степени, тогаш можеби сите 300 фунти“, ни раскажува Оксана Нечипорук, која живее на село во близина на Лондон.

“Имаат ограничен гас. Купуваш картичка со коцки гас и ја ставаш во апаратот. Така се грееш со топла вода. Нема плин – водата е ладна, а куќата ладна. Или батерии, кои многу ретко се се вклучи, заштеди и ноќе греењето целосно престанува

Луѓето седат дома во џемпери и греалки. Не сум навикнат да носам сако дома. Не постои рај со централно греење и топла вода како нашиот“, вели Оксана Сљусарчук, жителка на Киев која изнајмува соба во Ливерпул.

Друго „болно“ место е здравството. Украинците се жалат дека брзата помош не доаѓа, како во Украјанар, при секое кивање, а терапевтите препишуваат парацетамол за сите болести.

„Ако имате треска, течење на носот и кашлица, земате парацетамол. Можете да закажете состанок со локален терапевт само истиот ден, во 8 часот наутро, а не една минута подоцна. (за оние на бенефиции).

Боледувањата се издаваат само во тешки случаи, а со грип, настинка, се верува дека може да се остане дома најмногу еден ден – па болните одат на работа, заразувајќи други. Докторите не доаѓаат дома, дури и за деца.

Повеќето повици за брза помош доаѓаат од болничари (не се лекари) и само во тешки случаи доаѓа дополнителен лекар. Самата брза помош речиси на памет доаѓа кога личноста веќе умира – кога личноста не дише, доживеала тежок срцев удар.

Значи, морате сами да се возите со такси. Еднаш морав да се јавам на 911 за моето тригодишно дете кое одеднаш почна да се гуши и се онесвести, а операторот на телефон почна да ме прашува дали имам пристап до дефибрилатор. 

Да се ​​најде специјалист е уште една потрага. Ќерката на мојот пријател имаше страшни чирови на кожата, терапевтот на клиниката и препиша маст што не помогна. Па ја ставија на листа на чекање за преглед кај дерматолог (а овој заедно со ендокринологот се најбарани специјалисти). Не е јасно кога ќе дојде редот. Знаеме само дека треба да се чека и до една година, сигурно неколку месеци.

Притоа, предупредуваат дека приемот може да биде телефонски или видео линк, а не лице в лице. Правилата се сменија по Ковид и решив да го оставам тоа. А платен дерматолог за 15 минутен преглед за 250 фунти исто така не е гаранција за помош“, вели Украинката Наталија Пидлужна.

„Многу луѓе одат во Полска и Унгарија за да заштедат пари. Во Велика Британија филот чини 100-150 фунти, обична круна е 1.000 фунти. Има попусти за сиромашните – 70 фунти за фил, што е исто така скапо.

Но, ова е црн печат, кој беше ставен во Украина во преддилувско време. Да, и треба да чекате околу три месеци за закажување. И ако забот одеднаш се разболи, треба да повикате брза помош, а во исто време да извршите притисок врз фактот дека имате температура, лековите против болки не помагаат и не можете да заспиете.

Искрено, последното нешто што сакам да го кажам се лагите. Но, во спротивно ќе ве советуваме само да ја контактирате вашата стоматолошка ординација (а тоа се месеци чекање за термин). Зошто стоматологијата е толкава катастрофа во оваа високо социјално развиена земја? Кој знае…“, вели Ирина Панченко од Киев.

Многумина во Украина се навикнати на високиот квалитет на козметичките услуги по релативно ниска цена. Боење и средување, маникир, козметологија се традиционално слаби области во Европа. А да се најде добар фризер понекогаш е тешко дури и во Лондон.

“Во Лондон, цената и квалитетот на фризерските услуги не се поврзани концепти. Често фризерите бараат препораки, преку познаници и социјални мрежи. А тие често доаѓаат од Украина и Русија. Многу други посетуваат кратки курсеви за да работат во салонот – а веќе земи ги ножиците Има многу неквалификувани мајстори, чиј резултат често треба да се коригира.

Во еден преполн салон, една моја пријателка беше толку изгребана што се плашеше да се потстрижи. Во исто време, цените се превисоки дури и за помалите занаетчии. Сечењето и фарбањето на косата лесно може да чини 300 фунти“, вели Олга Костјук, која се преселила во Англија, пишува Strana.UA.

“Според моите согледувања, самите Британци се смирени за услугите за убавина. Овде претпочитаат да лепат продолжени нокти по килограм од супермаркет или воопшто да не прават маникир. Истото е и со косата – никој не прави култ Можеби поради високата цена на услугите, или можеби само поинаков менталитет.

Овде, многу жени стануваат наутро – и одат на работа без миење, без чешлање. И тие се добро. Се разбира, има и такви кои се грижат за себе. Но, најмногу од се грижата вклучува солариум (овде го сакаат тенот) и залепени трепки со нокти (повторно од најблиската продавница)“, ги споделува своите набљудувања Евгенија од Глазгов.

Честопати има проблем и со грижата за дете од предучилишна и од основно училиште возраст. На многу места нема градинки со вообичаеното украинско време за јадење и спиење, а приватните градинки се многу скапи.