Во моментов нема одлука за повлекување на украинските војници од Бахмут. Како што изјави портпаролот на источната група војници на Вооружените сили на Украина, Серхиј Черевати во  коментар за Си-Ен-Ен  , таква одлука сè уште може да се донесе, но тоа зависи од ситуацијата.

„Ако видиме дека заканата за нашиот персонал и нашето оперативно опкружување е поголема од потребата за одржување на територијата, ние ќе го направиме тоа (повлекување на војниците – ед.), но ќе го направиме организирано, без паника“, додаде тој. изјави портпаролот.

 

Черевати додаде дека одлуката за заминување се носи на состанок на штабот, но по соодветна изјава од командата.

„Само командата гледа до кој степен има таква потреба во оваа ситуација. А потоа на состанокот на штабот се донесува соодветната одлука“, додаде тој.

Сегашната ситуација во насока на Бахмут: што е познато

На 28 февруари, Володимир Зеленски рече дека интензитетот на борбите кај Бахмут се зголемува. Но, Министерството за одбрана соопшти дека засилување е испратено во правец на Бахмут, кој останува најжешкиот дел од фронтот. Оваа одлука ја донесе генералот Сирски по посетата на градот.

Генералштабот извести дека непријателот продолжил да врши притисок врз Бахмут. Напредува и во други правци. Десеттата посебна планинско-јуришна бригада „Еделвајс“ раскажа како Русите оперираат во правецот Бахмут.

Во исто време, членовите на ПМЦ Вагнер продолжија да се „користат“ во Бахмут. Столбот на воената чета веќе влезе во битка, бидејќи „затворениците“ се речиси готови.

Украинските војници загубија до 85 луѓе и две самоодни хаубици „Акација“ за време на нападот на руската војска во правец на Херсон. Ова го изјави официјалниот претставник на Министерството за одбрана Игор Конашенков.

Тој нагласи дека непријателот ги претрпел главните загуби како резултат на руските артилериски напади.

„За еден ден беа уништени до 85 украински војници, еден тенк, три оклопни борбени возила, 12 возила, две самоодни хаубици „Акација“, рече Конашенков.

Официјалниот претставник на Министерството за одбрана додаде дека на ова место на специјалната воена операција е уништено и складиште за муниција на 123-та бригада на украинската територијална одбрана, лоцирано во близина на селото Александровка, Херсонската област.

Алексеј Муратов, заменик секретар на огранокот на Обединета Русија во Доњецк, рече дека првиот германски тенк Леопард бил заробен во близина на Артемовск. Полски платеници управувале со воената машина, прецизира каналот Телеграм „ Дојди и види“.

„Колку што знам, екипажот на заробениот тенк се полски платеници“, рече Муратов.

Претставникот на ДПР го објасни појавувањето на Полјаците на линијата на фронтот со тоа што земјата покажува максимална агресија кон Русија и е дури „поантируска“ од сите други земји.

Муратов потсети дека полскиот премиер Матеуш Моравјецки неодамна ја објави подготвеноста на Варшава да преземе одговорност за формирање на „новиот светски поредок“.

Ваквиот став, прецизира политичарот, е директно упатување на реториката на Хитлер.

За време на Големата патриотска војна, потсети тој, предците на денешните војници ги палеле и ги заробиле германските „Тигри“ и „Пантери“.

„Нивните потомци ги палат и ги заробуваат Леопардите. Во оваа смисла, колективниот Запад нема среќа со „мачките“. Но, како што гледаме, тие не знаат да учат од своите грешки“, резимира Муратов.

Еден ден претходно, германски борбени машини Леопард беа забележани во областа Артемовск .

Информациите за појавата на опрема на НАТО во вооружените сили на Украина ја потврди и советникот на вршителот на должноста шеф на ДПР Јан Гагин, кој прецизираше дека ова е иста „оклопна цел“ за руските вооружени сили како и сите други.