ВИДЕО: МОНАХ ВО БИГОРСКИ МАНАСТИР ТВРДИ ДЕКА ДО 45 СЕ ЗНАЕ, БЛГАРИ СИТЕ СМЕ БИЛЕ

На социјалните мрежи кружи шокантен исечок од репортажа на бугарската БТВ од Бигорскиот манастир во која говори еден од монасите.

 

Според монахот до 45-та година не постоеле Македонци туку сите биле Бугари.

 

Монахот отворено говори против македонизмот и античката македонска историја.

 

-Еден млад човек што расте со една таква со години градена идеологија таканаречен македонизам и сега одеднаш тие митови за античка Македонија за некоја супер нација се рушат и сега тој отвора книгите и таму гледа се. До 45-та се знае Блгари, Блгари, Благри сите. Наедна во него се создава како еден вид страв. Си вика леле ако сега го признаеме ова ќе се стопиме ќе не нема. А не треба да го имаме тој страв сега денес кога не можеме да ја негираме македонската нација или македонската држава или македонскиот јазик, вели тамошниот монах.

https://infomax.mk/wp-content/uploads/2023/02/Xu7fCuU_A2Izr7Cl.mp4?_=1

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа