БУГАРСКИ НОВИНАР: МАКЕДОНИЈА ДА СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА БУГАРИТЕ ЗА СВОЕТО ПОСТОЕЊЕ

Не престануваат шовинистичките испади на бугарските јавни личности, а во редот на таквите вчера се запиша и новинарот Љубчо Нешков.

Нешков изјави дека одлуката за одложување на случајот против напаѓачот на Христијан Пендиков не го изненадила, бидејќи се работи за институционална омраза кон Бугарија и државна идеологија. Сите бугарски медиуми пропуштија да кажат дека токму поради недоаѓањето на Пендиков на рочиште истото беше одложено.

– „Благодарение на Бугарија, оваа земја постои. Благодарение на неа е формирана“, вели новинарот.

„Замислете што се случи во последните 70-80 години. Во моментов го тепавме Пендиков, а пред тоа имавме луѓе убиени и мачени, возејќи колци од овој режим. Бугарија се соочува со странски геополитички проект, кој систематски работи против нас со децении“, рече Нешков.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа