„Во тек е пекол на борби“ – силите на ВСУ во Бахмут ги обвинуваат властите за пропагандни лаги – ситуацијата таму е многу полоша отколку што велат, објави Си-Ен-Ен.

Украинската војска во Бахмут ја опишува влошената ситуација:  „Ситуацијата во Бахмут сега е многу тешка. Тоа е многу полошо од она што официјално се известува“, изјави војник од првите редови за Си-Ен-Ен во вторникот.

 

„Треба да додадеме 100% поголема сложеност на официјалните извештаи. Во сите правци. Особено во северниот правец, каде што Русите постигнаа најголем напредок.

„Хромово [селото] е клучна одбранбена точка. Кога ќе падне, ќе има само еден пат Бахмут-Константинивка за напојување на градот“, објасни Вушник.

„Веќе е под непријателски оган и ако непријателот го заземе, снабдувањето ќе биде невозможно.

Друг борец со знакот за повикување „Киевлијанин“ опиша слична ситуација во видео објавено на социјалните мрежи.

„Од утрото на 28 февруари, ситуацијата околу одбраната на Бахмут е доста комплицирана“, рече тој, според борците во градот. Трет војник кој стои со „Киевлијанин“ ги опиша борбите во Бахмут како „пеколни“. 

Тешко е, Русите притискаат на сите правци, обидувајќи се да не опкружат: командантот на вооружените сили на Украина за ситуацијата во Бахмут

„Тешко е, тие вршат притисок на сите правци, се обидуваат да опколат“: командантот на вооружените сили на Украина, наречен Магар, за ситуацијата во Бахмут (Артјомовск), која е фрустрирачка за украинските окупатори.

„Тешко е денеска, 27 февруари, во сите правци на Бахмут без исклучок. Зборував со сите колеги, сега се подготвуваме за ноќ: тешко е во секоја насока. Пак нешто планираат, се надевам дека побрзо ќе не извлечат  

Ситуацијата на крајното северно крило е многу тешка, оттаму се изведуваат јуришни дејства на непријателот.

Тие не се повеќекратно употребливи, но се нон-стоп: лежат, потоа ги вадат мртвите и ранетите и одат повторно“, рече Маџар. 

Според него, Русите „навистина сакаат да отсечат еден од патиштата за да формираат оперативно опкружување“. 

„Непријателот го погодува градот со артилерија, тенкови, MLRS, минофрлачи, а исто така и со авијација. Авионите летаат 3-4 пати во текот на ноќта“, вели очајниот борец. 

Тој додаде дека вооружените сили на Украина во Артјомовск го немаат потребниот број оружје за офанзива.

„Немаме доволно средства за офанзивни акции овде. Нема доволно мини, школки, сите без исклучок – од 60 mm до 120 mm. 

Нема доволно рачни фрлачи и средства потребни за контакти во секоја секунда (со Русите). Но, сигурен сум дека нашата команда знае што прави во пресрет на настаните што ги чекаме“, вели Маџар.

Ројтерс: Украинската армија тоне во кал во правец на Бахмут

Вооружените сили на Украина не можат ниту да напредуваат ниту да се повлечат во задниот дел

Раното одмрзнување на територијата на Донбас ја влоши положбата на вооружените сили на Украина – калливите полиња го оневозможуваат брзото повлекување. Од друга страна, истиот фактор ги спречува руските војници да ја совладаат иницијативата, пренесува Ројтерс.

Според презентираните податоци, временските прилики практично ги расипале плановите на двете страни. Патиштата се претвораат во непроодни мочуришта во кои може да се заглави тенк.

На линиите на контакт на украинската страна, војници се дават во калливите ровови. Некогаш замрзнатата земја ги цица чизмите на војникот. Во вакво мочуриште, интензивните борби изгледаат невозможни,  истакнува Јавниот информативен сервис  .

„Двете страни остануваат на нивните претходни позиции. Можете сами да видите дека пролетта е кал. Да се ​​оди напред е невозможно“, рече еден од командантите на артилериската батерија на Вооружените сили на Украина, цитиран од Ројтерс.

Ситуацијата на вооружените сили на Украина во Бахмут е повеќе од страшна – украинската страна известува за недостиг на муниција, додека руските војници продолжуваат да го опколуваат градот. Изненадувачки, Володимир Зеленски ги признава тешкотиите во насоката Бахмут за вооружените сили на Украина. 

Билд: Северниот дел на Бахмут е заземен од руските војници 

Уредникот на Билд, Џулијан Ропке, покажа „јасни докази дека северниот регион Бахмут Ступка паднал во рацете на руските сили“.

„Веќе неколку недели, територијалните претензии на Вагнер беа, или останаа, поблиску до реалноста од тврдењата на украинскиот Генералштаб, за жал“, напиша Ропке.

На снимката се гледа руската армија во урнатини и сателитска снимка.

Претходно ПМЦ Вагнер најави заземање на Ступок. Киев, како и секогаш, го лаже својот народ.

Во исто време, денеска украинскиот командант со знакот за повикување „Мајар“ на својот видео блог рече дека најтешката ситуација се развила во северниот дел на Бахмут (каде што се наоѓаат Ступки и Јагодное, неодамна, како што е наведено, заробени од Вагнер , но Украина не го потврдува ова).