ПОВИК НА УКРАИНСКИ КОМАНДАНТ НА ​​БАХМУТ: Напуштете го градот! Губиме неколку ЧЕТИ дневно! (ВИДЕО)

Командантот на украинските единици во Бахмут, наречен Унгарец, повика на повлекување од градот поради критичната ситуација во која се наоѓа гарнизонот.

Украина (Фото: Министерство за одбрана на Украина)

Избегнувајте ги овие опасни грешки при пролетно чистење
„За еден ден во Бахмут, вооружените сили на Украина губат неколку компании, а за една недела повеќе од еден баталјон. Затоа е потребно организирано да се повлечеме во нови линии и таму да ја одржиме одбраната“, вели унгарскиот, пренесува Телеграмскиот канал „Резидент“.

Тој изјави дека ситуацијата во градот е многу тешка и дека одлуката за целесообразноста на натамошната одбрана на Бахмут треба да ја донесе врховната команда.

 

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа