Медиуми: Москва и Киев преговараат преку посредници во Женева – се бара решение за конфликтот

Две организации со седиште во Женева со месеци работат на поставување на основа за нови преговори меѓу Русија и Украина, објави швајцарската телевизија „РТС“.
10 интересни факти за океаните на Земјата

Според извештаите, експертите за меѓународни односи и експертите за посредување од Центарот за хуманитарен дијалог (ХД Центар) и Центарот за безбедносна политика (ГЦСП) одржуваат контакти со Киев и Москва надвор од официјалните канали и под услови на доверливост.

Иако не беа споменати имињата на преговарачите, директорот на Центарот за безбедносна политика Томас Гремингер изјави дека се работи за експерти на високи позиции кои имаат пристап до претседателските администрации на двете земји. Швајцарската телевизија наведува дека преговарачи би можеле да бидат поранешни функционери, политичари или воени лица.

 

Според медиумите, двете организации „речиси сигурно“ требало да се сретнат со актуелни високи функционери, имајќи предвид дека руски и украински делегации пристигнуваат во Женева преку ОН и нивните агенции.

„Ваквиот дијалог во нашата професија се нарекува повратна врска. Тоа е платформа за неофицијален и прилично доверлив дијалог за да им се овозможи на конфликтните страни да комуницираат во секој случај“, објасни Гремингер.

Според него, претставниците на двете непрофитни организации трипати се сретнале во живо со своите соговорници, а исто така комуницирале виртуелно за да се одржи „индиректен дијалог“ меѓу спротивставените страни.

 

Како што рече директорот на Центарот за хуманитарен дијалог, Дејвид Харланд, оваа т.н. причините денес не се можни. Затоа, подготвителната работа треба да се одвива „зад сцената и потоа да им се претстави на страните и можните официјални посредници, доколку ги има“.

Иако содржината на разговорот се чува во тајност, Харланд изјави дека женевските посредници биле вклучени во решавањето на конкретниот проблем со извозот на украинско и руско жито, пренесува Спутник.

Гремингер рече дека се разговара за пошироки теми бидејќи овој „неформален дијалог е корисен за дискусија и анализа на официјалните наративи“, а исто така „овозможува да се провери дали има идеи што би можеле да се користат за време на преговорите“.

Претходно шефот на швајцарската дипломатија Игнатиус Касис изјави дека преговорите за ситуацијата во Украина се во тек. Тој рече и дека овие преговори се водат во атмосфера на „максимална дискреција“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа