ШАМАР ВО ЛИЦЕТО НА РУСИЈА! САУДИСКА АРАБИЈА СМЕНИ СТРАНИ: Беа блиски со Путин, сега испраќаат 400 милиони долари во Украина

90

Шефот на кабинетот на украинскиот претседател потврди дека Саудиска Арабија ќе испрати помош од 400 милиони долари.

„ Саудиска Арабија и дава на Украина 400 милиони долари помош, од кои дури 300 милиони во нафта и нејзините деривати“ , потврди викендов на својот Телеграм канал началникот на кабинетот на украинскиот претседател Андриј Јермак, нагласувајќи ја важноста на поддршката. што го доби Киев на годишнината од крвавиот конфликт на една од најсилните економии на Блискиот Исток.

 

Документот наречен Заедничка програма за соработка и хуманитарна помош беше потпишан во Киев како исполнување на ветувањето што престолонаследникот Мохамед бин Салман му го даде на украинскиот претседател Володимир Зеленски уште во октомври 2022 година, а во негово име беше одобрен од шефот на Саудиска Арабија. Дипломатијата на Арабија, Фајсал бин Фархан Ал-Сауди. Од вкупниот пакет вреден 400 милиони долари, 100 милиони ќе пристигнат во Киев во вид на хуманитарна помош, а дури 300 милиони ќе се однесуваат на нафтата и нејзините деривати. Станува збор за договорот што во име на престолонаследникот го потпишаа неговиот советник Абдула Ал-Рабија и украинскиот вицепремиер Олександр Кубраков.

Новинската агенција на Саудиска Арабија го нарече церемонијата на потпишување на меморандумот „ симбол на поддршката на Ријад за Киев во овој вооружен конфликт “. Самиот престолонаследник Салман ја испрати истата порака за време на телефонскиот разговор со претседателот Зеленски во петокот, изразувајќи ја својата подготвеност да посредува во изнаоѓање мирен решение.

Соработка со Русите

Претходно, во неколку наврати,  Владимир Путин телефонски разговарал со престолонаследникот на Саудиска Арабија, Мохамед Бин Салман ал Сауд, пишува на веб-страницата на Кремљ, а пренесува Спутник. Тема на разговор е соработката меѓу Москва и Ријад во рамките на ОПЕК+, се со цел да се обезбеди стабилност на светскиот пазар на нафта.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа