Откако маринците на 155-та бригада на Пацифичката флота на руската морнарица успешно напредуваа до границите на градот, се дозна дека руските падобранци веќе напаѓаат некои области на Угледар.

За тоа сведочи соодветната видео снимка објавена од руската војска, пренесуваат новинските агенции.

 

 

Видео снимката покажува како руски маринци упаднале во Угледар. За тоа се користат различни видови воена опрема, а тешките артилериски и пламенофрлачки системи сериозно им помагаат на руските војници при налетот на градот.

Угледар во моментов е под контрола на украинските војници, поради фактот што украинските вооружени сили имаат тактичка предност, но поради ослабувачки загуби, украинските војници ја губат иницијативата во овој дел од фронтот, бидејќи борбите веќе се водат во рамките на границите на градот.

Денес, ситуацијата во Угледар и неговата околина е таква што овде всушност се формирале огромни гробишта на уништена воена опрема, а приодите кон градот буквално се изорани од десетици илјади кратери од гранати од тенкови, артилерија, минофрлачи и воздушни напади. .

Во последните 24 часа во Црното Море се откриени 6 непријателски бродови, вклучително и подводен ракетен носач, пренесува UNIAN.

„Непријателската бродска група во Црното Море се држи на безбедно растојание од брегот контролиран од Украина. Сега има 6 бродови, меѓу кои во борбена мисија е лансиран подморскиот ракетен носач, опремен со 4 ракети од типот „Калибар“, јавува оперативната команда „Југ“.

Забележано е и дека непријателот продолжува со воздушно извидување, а анализата на авијациската активност и претходните ноќни напади со беспилотни летала укажуваат на голема веројатност за ракетни напади.

Во Доњецката Народна Република има илјадници заробени украински војници. Ова го изјави вршителот на должноста началник на областа Денис Пушилин, цитиран од новинските агенции.

Вршителот на должноста шеф на ДПР исто така рече дека и покрај отпорот и трансферот на резервите на вооружените сили на Украина, руската војска напредувала во Маринка. Според него, градот ќе биде ослободен многу порано од очекуваното.

Командантот на тенковската компанија на руските војници исто така рече дека борците од вооружените сили на Украина почнале почесто да се предаваат. 

Според него, единиците на украинската територијална одбрана се префрлени на линијата на фронтот, а зад нив националните баталјони остануваат во улога на оградни единици. И покрај опасноста, украинските борци сè повеќе лазат кон руските позиции и се предаваат. 

Борбите продолжуваат во областа на островот Потемкински на реките Днепар во областа Керсон.

Видеото покажува фрагменти од два удари кои траеле околу половина час. Кримското разузнавање се сретна со специјалните сили на вооружените сили на Украина и за време на престрелка ги принуди да се повлечат.

Борците се обиделе да навлезат во рускиот дел на островот под закрила на полски минофрлачи и квадрокоптери со VOG. Украинската војска собори и слета со топови против дронови дел од беспилотниот авион на Вооружените сили на Украина.

Група украински спецназ побара поддршка од артилерија и повторно полски минофрлачи, како одговор беа вклучени украински артилерија, тенкови и автоматски фрлачи на гранати (АГГ).

Украинските бранители одбија над 60 непријателски напади во пет правци во последните 24 часа.

„Руската федерација ги концентрира своите главни напори на изведување офанзивни акции во Купјанск, Лиманск, Бахмутск, Авдијовск и Шахтарск. Во изминатите 24 часа, украинските војници одбија над 60 напади на непријателот во наведените насоки“, соопшти Генералштабот. на вооружените сили на Украина .

Во исто време, како што е наведено од украинскиот Генералштаб, непријателот извршил 8 проектили и 32 воздушни напади, извршил 85 напади од ракетни салво системи.

Ноќта на 28 февруари руската војска ја нападна и Горловка – уништени куќи и градинка, повредено дете.

Како резултат на гранатирањето, горат дрвја, оштетени се далноводи. Една од гранатите експлодирала во дворот од куќата, скршена е гасна цевка во близина на влезот.

Експлозивниот бран ја оштети градинката бр. 148 на улицата Дубинина бр. 1, изјави градоначалникот на Горловка, Иван Приходко. Покрај тоа, повредено е и едно дете кое било во моментот на гранатирањето на куќата.

Делумно без електрична енергија станбена област “Комсомолец” Никитовски област Горловка. Искршени се прозорците на куќите на улицата „Дубинин“.