Кардиолози: Правилното внесување на овој лек против срцев и мозочен удар спасува живот

Резултатите се од новото истражување спроведено од научници од Империјалниот колеџ во Лондон и Универзитетот во Лестер (Велика Британија).

Резултатите се од новата студија спроведена од научници од Империал колеџ во Лондон и Универзитетот во Лестер (Велика Британија), објавена во списанието JAMA Network Open.

 

Истражувачите анализирале податоци за речиси 30.000 британски пациенти со висок ризик од акутни кардиоваскуларни болести на кои им биле препишани статини.

Научниците му даваат поени на секој пациент во зависност од пропишаната доза на лекови, т.е. колку внимателно едно лице го спроведува режимот на третман назначен од лекарот. 

Кој е правилниот внес на статини, прочитајте на zdrave.to

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа