ЕКСПЛОЗИВ ВО СКЛАДИШТЕ НА 20.000 ТОНИ МУНИЦИЈА ВО МОЛДОВА! Вклучен е ЦРВЕНИОТ аларм – страв од катастрофа како во Хирошима

Војската на Молдавија соопшти дека во магацинот за оружје во Приднестовље биле поставени експлозиви.

 

Поранешниот воен инспекторат на Министерството за одбрана на Молдавија објави дека вооружените сили на Придњестровје поставиле експлозиви во сите складишта за оружје во отцепениот регион, вклучително и складиштето за муниција во Кобасна, така што доколку започне каква било воена операција, тоа би предизвикало катастрофални штети во делови. на Молдавија, Придњестровје и Украина.

Патем, складиштето за муниција во Кобасна е најголемо во Источна Европа и содржи до 20.000 тони оружје и муниција од советската ера. Се верува дека го обезбедуваат околу 1.500 руски војници. Уште од почетокот на рускиот конфликт со Украина, во Молдавија расте загриженоста за складиштето за муниција во Кобасна, а некои веруваат дека оружјето таму би можело да се користи во потенцијален иден воен конфликт.

 

Дополнително, Академијата на науките на Молдавија утврди дека експлозијата на оружјето, кое се наоѓа во складиштето за муниција , а кое одамна е истечено, ќе биде еквивалентно на атомското бомбардирање на Хирошима и Нагасаки . Загриженоста за таков настан се зголеми по експлозијата во Бејрут во 2020 година.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа