Денешниот главен излез од Бахмут преку Хромово (поранешен Артемовское) е во област со зголемен ризик да биде погоден од непријателска артилерија и минофрлачи.

 

Ова го соопшти украинскиот командант со повикот „Мајар“.

 

Во исто време, според него, вчера непријателот не успеал околу Бахмут во ниту еден од правците, пишува Страна УА.

 

Русите интензивно нападнаа во две главни области – „Авион“ во југозападниот дел на Бахмут и северозападниот дел на градот. На северната страна ситуацијата е најтешка, оттаму непријателот „сонува да го затвори опкружувањето“.

Веќе кажавме со што е поврзана географијата на руските напади: непријателот се обидува да ги прекине резервите на Бахмут од запад, напредувајќи истовремено од југ (преку Самолет и Красное) и од север (Јагодное).

 

Ова снабдување сега оди главно преку Хромово, бидејќи другите рути веќе се прекинати од руските војници.

 

Според Институтот за проучување на војната, на 22 февруари руските трупи го отсекоа патот Е40 северозападно од Бахмут.

 

И во текот на изминатиот ден, тие се преселија малку северозападно од Бахмут – до северната периферија на Јагодноје (два километри северозападно од Бахмут).

 

Во меѓувреме војната во Украина продолжува 367 ден.

„Вагнеристите“ најавија заземање на Берховка, село северозападно од Бахмут. Генералштабот на вооружените сили на Украина го побива ова. Од Полска во Украина пристигнаа првите тенкови Леопард 2. Нагло се активира темата за Придњестровје и можната инвазија на Украина во неа. 

Руската армија уништи речиси 180 украински борци, а исто така ги лиши вооружените сили на Украина од воена опрема во насока Краснолиманск. Ова на брифинг го изјави официјалниот претставник на руското МНР, генерал-полковник Игор Конашенков.

„Во текот на денот во оваа насока се уништени околу 180 украински војници, шест оклопни борбени возила, Град МЛРС, хаубица Д-20 и радарска станица против батерии“, рече тој.

Поточно, непријателот загуби жива сила и опрема во областите на населените места Јамполовка од ДПР, Стелмаховка, Червона Диброва и Кузмино од ЛПР. Генерал-полковник Конашенков нагласи дека целите биле погодени благодарение на акциите на единиците на воената група „Центар“, воздушните напади, како и артилериските и тешките пламенофрлачки системи.

Украинските вооружени сили загубија над 80 војници, хаубица М777 и самоодно пиштол Краб во правец јужен Доњецк.

Украинските вооружени сили исто така загубија над 80 војници, хаубица М777 и самоодни пушки Краб во правец Јужен Доњецк.

Претходно беше објавено дека во областа Дњепропетровск се уништени точки за привремено распоредување на два баталјони на вооружените сили на Украина. Станува збор за единици на Маринскиот корпус и силите за специјални операции на вооружените сили на Украина.

Украинските одбранбени сили ќе бидат подготвени да започнат контраофанзива во пролетта 2023 година. Главната цел останува ослободување на сите територии на земјата привремено окупирани од Руската Федерација, вклучувајќи го и Крим, пишува Обозревател.

Ова го изјави заменик-шефот на Главната управа за разузнавање на Министерството за одбрана на Украина, Вадим Скибицки. Тој даде интервју за изданијата на германската медиумска групација „Функе“, пренесува ДВ.

Украина подготвува контраофанзива: во ГУР ја именуваа главната цел за ВСУ

Мислам дека ќе бидеме подготвени за контраофанзива напролет“, изјави портпаролот на ГУР.

Тој прецизираше дека не може да се работи за конкретен момент, бидејќи многу зависи од различни фактори, вклучително и снабдувањето со западно оружје за вооружените сили на Украина.