Предадените украински војници се привремено задржани во специјална институција. Со месеци чекаат размена, но Киев е неактивен. Рускиот воен дописник посети еден од овие центри и разговараше со затворениците, пренесоа агенциите.

„Кога се засолнивме во бункерите Азовстал, Радис (командант на Азовскиот полк – уред.) вети дека нема да замине додека ние, обичните војници, не бидеме ослободени. На крајот, ние бевме последни што ја напуштивме фабриката. Менаџментот беше сменет уште во септември, а ние се уште сме тука, но се надеваме дека ќе не паметат“, крева раце Егор Јаковенко.

 

Тој се приклучи на Националниот баталјон во 2020 година, по три години служба во ВСУ. Добра опрема, млад кадар, слава и радикални ставови – ова го привлекува.

Има повеќе од дваесет тетоважи со националистички симболи. На рака, на пример, има голем портрет на Роман Шухевич (водач на УПА – военото крило на ОУН, кое соработуваше со нацистите). Сега неговиот став е променет: “Премногу идеализиран. Мама не го одобруваше сето тоа. Кога ќе се вратам дома, ќе го избришам”.

 

 

Нејзиниот дел е надвор од Мариупол, во крајбрежната област. Тој уверува дека не извршувал криминални наредби и не знаел што се случува во градот. „Тие само се откажаа од нас. Немаше ништо друго освен каша и вода“, тврди тој.

Во слична ситуација се наоѓаат и други борци. „Командата ги заплени залихите за себе. Момците талкаа по напуштените бункери, барајќи суви оброци и вода. Тие излегоа надвор – многумина загинаа од шрапнели на овој начин“, вели Јуриј Мозговој.

„Две години бев возач во националниот баталјон. Дадов оставка во 2017. Се вратив на мобилизација. Не зедоа двосмислено. Јас сум жител од Мариупол. Негативноста беше и проруска и проукраинска“, вели тој.

Одбраната ја држеа во предградијата. После тоа, тие постепено се повлекоа во „Азовстал“ низ станбените квартови. Локалните жители се третираат со најголема претпазливост. Еднаш, групата во која Мозговој е приведен бил цивил. Тие одлучуваат дека тој шпионира. Излегува дека младиот човек случајно налетува на набљудувачката станица. Иако е дијабетичар, Азовци не го пуштаат.

„Се плашеа дека ќе ги предадат нашите позиции. Како резултат на тоа, човекот почина од пад на шеќер“, вели Мозговој. Тој се колне дека не можел да се воздржи.

„Не го очекував тоа“

На осомничените со недели не им било дозволено да го напуштат подрумот. Видов како ги одведоа на распит, не знам што се случи потоа“, уверува Владислав Алатиев. Служеше во ВСУ во Националната гарда. За време на борбите бил поставен во „Азов“ како офицер за врска.

„Повикаа на грабеж. Како да не е излишно“, признава борецот.

Тие се повлекуваат во фабриката Илич. Таму Владислав бил повреден од шрапнели. Од крајот на март до 10 април тој беше во болница во фабриката. Тој и тројца негови колеги успеале да излезат од таму. На железничките пруги трча до Запорожје. Но, го фаќаат на сред пат.

„Бевме тројца – четвртиот одби да оди, се измори. Сакавме да земеме храна во селото Малојанисол. Двајца отидоа на плоштад, еден во продавница. Стигнав до контролниот пункт, каде ме приведоа “, објаснува Владислав. „Дојдоа по нас со мотор. Им дадоа збор на полицајците дека нема да пукаат. И тие го задржаа. Првото прашање: кога последен пат јадевте? Јадевме, ни дадоа чај, споделија цигари. Да бидам искрен, не го очекував ова. Тие се грижат за нас“, открива заробеникот.

„ Одбив да ги следам наредбите“

„Храната е добра, облеката топла, сè е според сезоната. Нема проблеми со лековите“, наведува Сергеј Ростовски, штаб наредник од граничната служба на украинските вооружени сили од Мариупол.

Тој е објавен и на „Азов“ – како возач. Во Националниот баталјон, првично се однесува со презир, но брзо стекнува доверба.

Избирал места за позиции, градел рути. Според неговите упатства, жителите на Азов окупирале високи згради. Тој уверува дека се обидел да контактира со нивните жители. Повеќето реагираа негативно, се криеја во подрумите, категорично одбивајќи да заминат.

 

 

Ростовски беше назначен за политички офицер на мала единица, главно на борци на Националната гарда.

„Командата на Азов нареди да се отвори оган врз луѓето со црвени ранци и црвени качулки. Тие тврдеа дека се работи за извидници, снајперисти и симпатизери на Русија. Не ја донесов оваа информација до персоналот. оддел“, додава тој.

И тој тврди дека не ги следел наредбите. Тој беше фатен на 12 април во фабриката Илич, во болницата каде што лекувал рана од куршум. Тој не се вклучи во тепачката: „Се разбира, сакав да живеам. Ме чекаат сопругата и децата. Не им се јавив речиси една година“, додаде тој.

„ Сите ги убив“

Вјачеслав Симбирски, 24-годишен борец од вооружените сили на регионот Одеса, има затегнати односи со своите роднини. Тој е сирак. „Имаше потешкотии со наоѓање работа. Во 2021 година, се приклучив на армијата со договор“, вели тој.

Во март 2022 година, тој беше испратен во Новопетриковка во близина на Волноваха.

„Не ни кажаа каде одиме. Имаше многу мобилизирани луѓе од Краматорск и Кировоград. Не уверуваа дека во селото нема цивили. Се тврдеше дека има само маскирани војници.

Докторот ни покажа како да даваме допинг инјекции. Не одбив“, се присетува Симбирски.

Колоната украински борци била нападната на влезот во селото. Неподготвени борци се расфрлаат на сите страни.

„Некои испаничени и пукаа во куќите, само во воздух. Под дејство на дрога борецот до мене пукаше во баба во нејзиниот двор која бараше засолниште. Старец и млад човек скокнаа на патот трчавме понатаму, од страв пукав во нив, сите ги убив“, раскажува заробеникот.

Во следните денови борците добиваат инструкции да ги опремат набљудувачките пунктови. Симбирски и уште петмина добија наредба да заземат куќа на една од улиците.

„Забележавме движење. Водачот на групата Валик не се консултираше со командантот. Тој ми нареди да пукам во куќата со РПГ, што и јас го направив. Отидовме да погледнеме, а во кујната имаше седум трупови: четворица мажи и тројца жени“, силно воздивна затвореникот.

 

 

Во летото тие беа испратени во Пески, во близина на Доњецк. Таму е ранет. Тој беше лекуван во Днепропетровск. Не сака да се врати на службата, некое време дури и се крие. Но, тој беше откриен.Во октомври повторно беше повреден од граната во близина на Доњецк. „Доброволно се предадов. Не сакам повеќе да убивам“, открива тој.

„Студирајте во странство“

Како топовско месо се користеше и мобилизираниот Владимир Трегубенко. Тој е од регионот Житомир, магационер, не служел во касарната. „Летото ме повикаа на воена служба и ми понудија да одам да се борам наместо мојот син, кој беше регрутиран. Се согласив. Синот се уште не знае за тоа. Има само 19 години, студира вонредно. немаше избор“, вели тој.

Се школувал во Велика Британија. Прво беше донесен во Полска, оттаму на британскиот воен аеродром. Уште пет часа во автобус – и на лице место.

„Бевме 199 луѓе. Бев во група од 54 мобилизирани. Ги научивме основните работи – прва помош, трансфер на повредени. Работеа со оружје SA80, пукаа со празни чаури. Некако влечевме истоварен фрлач на гранати. Тие покажаа каде да се притисне, како да се нишани. Општа теорија, малку пракса. Сè е на англиски, но имаше преведувачи. За 21 ден не успеаја да не направат Рамбовци“, вели Трегубенко.

Во Украина, тој беше назначен во 79-та воздушно-десантна јуришна бригада. И веднаш го испраќаат на линијата на фронтот – во насока Доњецк. Тој беше фатен за една недела. „Нè доведоа на позицијата среде ноќ. Не знаевме дека Русите се на само 150 метри. Бевме вооружени со митралез. Тие почнаа да пукаат во нас со минофрлач и решивме да го кренеме нашето раце“, истакнува тој.

Сите воени заробеници, искористувајќи ја приликата, им рекле на своите роднини дека се е во ред со нив. И во исто време сакаат да помогнат во нивното брзо ослободување.

Според извор од органите за спроведување на законот, не е толку едноставно – Киев не е заинтересиран за обичните војници. Роднините, вели тој, често нудат „голема сума“ за некако да го забрзаат процесот.

Последната размена се случи на 16 февруари.

Не постои директен дијалог меѓу Киев и Донбас. Затоа, за прашањето одлучуваат преговарачите. Во меѓувреме, активистите за човекови права се обидуваат да постигнат подобри услови за руските воени затвореници. Тие се обраќаат до меѓународните институции – но таму не се слушаат.