Ветено-сторено. Ветија „живот во Македонија за сите“ и – го исполнија ветувањето. Само што кога лажеа пред избори не прецизираа дека под „сите“ мислеле на себе и на своите најблиски, пред сè, деца.

Ветено-сторено. Ветија „живот во Македонија за сите“ и – го исполнија ветувањето. Само што кога лажеа пред избори не прецизираа дека под „сите“ мислеле на себе и на своите најблиски, пред сè, деца.

Актуелната експлозија од непотизам во правосудството е само надоврзување по инерција на таквиот бран што претходно заплисна други државни институции и јавни претпријатија од истите лицемери, кои божем се бореа против некаков си режим, а во суштина за личниот интерес. Синови и ќерки на политичари и на функционери од власта се насадија во удобните фотелји со амин од нивните родители, кои уште и убедуваат дека и нивните деца имале право на државна плата?!

На Талат Џафери, на пример, му е нормално тоа што, додека тој спикеросува со Собранието, ќерка му се вработи во Електрани на Македонија, а син му станува јавен обвинител откако положил правосуден испит пред да дипломира?! И никој не му е ни до малиот прст, уште ќе си земе право да порача некогашниот самопрогласен борец за човекови права. На своите деца…

Богами, никој не им е ни до малиот прст на „господата“ од ДУИ, кои само ги проширија и ги надградија стандардите поставени од владините партнери од СДСМ и коалицијата. Само нивните деца се предодредени за „клати врата, земај плата“. Оти пиеле млеко од шарената крава. Најубави се, најпаметни, најнапредни. Толку ги бидува што мама и тато не можат да дочекаат тие да станат полнолетни, за веднаш да ги вдомат на државни јасли.

 

Текстот во целост на Експрес

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа