ХАОС НА СОСТАНОК на ОН – ПОЛИТИЧАРИТЕ ГИ НАВРЕДАЛЕ РУСИТЕ! „Ова е срамно“, претставникот на оваа земја полуде, па пцуеше! (ВИДЕО)

Ричардс Колс изјави дека присуството на Руси на состанокот за европска безбедност во Виена е неприфатливо.

 

ИЗВОР: YOUTUBE/THE TELEGRAPH/СКРИНШОТ

Парламентарниот претставник на Летонија ги цитираше бранителите на украинскиот Змиски остров на состанокот за безбедност на Обединетите нации и им рече на делегатите од Москва : „Руски бродови, ебате ви“, пишува Телеграф. Ричардс Колс рече дека присуството на Русите на состанокот за европска безбедност во Виена. белиот слон во собата“ и дека било „ срам“ што им било дозволено да присуствуваат на оваа средба.

„Срамота е што оваа делегација е тука“, рече Колс. „Особено делегација составена од луѓе кои се под санкции и гласаа за анексија на територија на независна држава. Летонецот додаде: „Би сакал да и се обратам на руската делегација што седи во оваа просторија и ќе ја цитирам украинската крајбрежна стража. „ Руски брод, ти!“

Оваа порака до екипажот на воениот брод стана симбол на украинскиот отпор во првите денови од руската инвазија кога руската армија го окупираше Змискиот остров. Завиткан во украинско знаме, Колс зборуваше на состанокот на Организацијата за безбедност и соработка во Европа на кој се разговараше за украинската криза. ОБСЕ е форум посветен на спречување конфликти кој ги поврзува Русија и постсоветските држави со западниот свет.

Одлуката за доделување визи на руската делегација да присуствува на состанокот предизвика негодување кај другите делегации.
Украина и Литванија го бојкотираа состанокот , а претставниците на Вилнус го прогласија руското присуство „морално и политички несоодветно“. Голем број делегати ја напуштија салата кога руските претставници се обратија на собирот.

Погледнете го клипот:

Литванскиот политичар полуде поради руската делегацијаИЗВОР: ЈУТЈУБ/ТЕЛЕГРАФ

Владимир Џабаров, заменик на рускиот Комитет за надворешни работи на Горниот дом на Парламентот, им се обрати на своите неистомисленици додека ја напуштаа просторијата. Тој тврдеше дека руската инвазија на Украина била дизајнирана да ги избрка нацистите и националистите од владата во Киев. Од Виена известија дека тој и другите Руси кои присуствувале на состанокот добиле визи во согласност со меѓународните прописи.

 

„Тие (Русите) не се заинтересирани за дискусија и дијалог. Тие доаѓаат само за пропаганда “, рече Микита Потураев, кој ја предводи украинската делегација. „Неприфатливо е да се одржуваат состаноци со луѓе кои се одговорни за гласањето за оваа војна “, додаде тој. Словачкиот делегат рече: „Присуството на овие воинотворци во Виена е во спротивност со сето она за што се залага ОБСЕ“, пренесува Телеграф.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа