НЕ ПЕРЕТЕ НА ОВАА ТЕМПЕРАТУРА: Сите ја правиме оваа ПОСТОЈНА ГРЕШКА, но троши многу струја и многу побрзо ја уништува облеката!

НЕ ПЕРЕТЕ НА ОВАА ТЕМПЕРАТУРА: Сите ја правиме оваа ПОСТОЈНА ГРЕШКА, но троши многу струја и многу побрзо ја уништува облеката!

Перењето алишта е една од помалку популарните обврски во домаќинството, а за неа, како и за другите работни места, постојат воспоставени рутини. Црните и шарените алишта речиси секогаш ги периме на 60 степени, додека белите алишта ги периме на 90, но тоа е голема грешка.

Машините за перење се сменија и денес работат многу подобро од кога било досега, па џабе трошиме струја и пари.

Машина за перење
ФОТО: SHUTTERSTOCK

Енергијата се троши непотребно, бидејќи дури и тврдоглавите дамки може да се перат на 40 степени доколку користите модерни машини за перење и течни детергенти. Нечистотијата ќе исчезне дури и на 40 степени, така што облеката нема да се истроши и да изгуби боја толку брзо .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа