МИСТЕРИОЗЕН И ОГРОМЕН КРАТЕР СЕ ПОЈАВИ ВО ТУРЦИЈА: Пречник од 37 метри, никој не знае зошто е создаден (ВИДЕО)

МИСТЕРИОЗЕН И ОГРОМЕН КРАТЕР СЕ ПОЈАВИ ВО ТУРЦИЈА: Пречник од 37 метри, никој не знае зошто е создаден (ВИДЕО)

 

Во Турција во округот Решадије ненадејно се појави кратер од 1.400 квадратни метри со пречник од 37 метри, за кој турските геолози не можат да најдат врска со неодамнешниот катастрофален земјотрес.

Директорот на Центарот за истражување на природните феномени во Обрук, професорот Фетула Арик, изјави дека на местото каде што е формиран кратерот имало геолози, пренесува Блиц, пишува Танјуг.

 

– Земјотресот од 6 февруари, или последователните потреси, немаат никаква врска со дупката, која се чини дека се формирала претходните денови. Не можевме да утврдиме зошто. Можеби тлото требаше да се урне уште порано, но доколку навистина беше поврзано со земјотресот, дупката немаше да се отвори 20 дена подоцна – рекол Арик, пренесе порталот „yenikonya“.

 

Тој рече дека земјотресите или последователните потреси не влијаат на формирањето на копно, освен за време на самиот земјотрес.

 

– Има места во светот каде што се создадени слични кратери, но не успеавме да воспоставиме никаква врска со земјотресот – додаде тој.

 

И Мехмет Џапар, кој живее на висорамнината Хаџи Сеит, изјави дека такви кратери се формирале во околината и претходно и истакна дека сега се формирала голема дупка во нивата на неговиот сосед.

(Kurir.rs/Blic)

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа