ЛУКАШЕНКО ЗБОРУВАШЕ ЗА ПОЛСКОТО ЗАТВОРАЊЕ НА ГРАНИЦАТА: Овие лудаци не размислуваат кога ќе направат чекор!

ЛУКАШЕНКО ЗБОРУВАШЕ ЗА ПОЛСКОТО ЗАТВОРАЊЕ НА ГРАНИЦАТА: Овие лудаци не размислуваат кога ќе направат чекор!

 

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко ги коментираше наводите дека Русија планира целосно да ја интегрира територијата на Белорусија во нејзиниот систем и дека таквите тврдења ги опиша како чиста лага. Тој се осврна и на економските блокади кои Полска и ги воведе на оваа земја.

 

Зборувајќи за медиумите, Лукашенко рече дека Белорусија има своја стратегија што ќе ја следи во иднина.

 

„Дали ние имаме своја стратегија? Да. Дали Русија има своја стратегија? Да. Русија исто така има своја стратегија кон Белорусија. Ние живееме, како со нашите браќа, во мир и пријателство“, рече Лукашенко.

 

Приказните за наводното присоединување на Белорусија кон Русија, претседателот на оваа земја ги оцени како западна пропаганда.

 

„Тие само сакаат повторно да не разделат. Затоа и зборуваат на оваа тема. Нема вистина во тоа. Вие го знаете мојот став. Ние сме независна и суверена земја“, рече тој.

 

Конечно, претседателот на Белорусија ја коментираше одлуката на полските власти да го ограничат движењето на превозниците преку контролните пунктови на границата со Белорусија.

„Овие лудаци не размислуваат кога ќе направат чекор. Ако сакаат да и наштетат на Русија, обидете се, имате граница со регионот Калининград. Ако сакате да и наштетите на Белорусија, ние имаме огромна граница. Меѓутоа, зошто сечете Од оние што ве хранат? Луѓето ги губат своите работни места“, рече Лукашенко.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа