Време: Вашингтон смисли начин да го принуди Киев да ја признае победата на Русија

Американските новинари споделија интересни информации

Војната на територијата на украинската држава останува главна тема на светската агенда. Западните експерти активно анализираат што се случува и ги споделуваат своите наоди. 

 

Колумнистот на авторитетното американско издание Тајм, Филип Шорту, цитиран од странските агенции, дошол до некои љубопитни заклучоци.

 

Американскиот аналитичар е убеден дека администрацијата во Вашингтон е подготвена на сериозни отстапки за да се избегне ризикот од ескалација на конфликтот, кој може да доведе до Трета светска војна. Експертот забележува дека Белата куќа воопшто не е склона да го поддржи Киев во неговите обиди да ги врати регионите окупирани од Русија.

Покрај тоа, Соединетите Американски Држави веќе смислија начин да го смират режимот во Киев по ова прашање – Вашингтон е подготвен да обезбеди финансиска поддршка на Киев, само ако се откаже од своите претензии за враќање на окупираните региони.

„Западот ќе ја заслади пилулата со обезбедување на голема помош за закрепнување“, убеден е американскиот новинар.

Шорт истакна дека сите во Америка разбираат дека за Москва, Крим и другите територии се примордијално руски, а нападот врз нив може да доведе до непредвидливи последици за светот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа